Geçtiğimiz günlerde İngiltere Dışişleri Bakanlığı, yazılı bir açıklama yaparak, İngiltere'nin IŞİD'in 2014 yılında Ezidilere yönelik işlediği suçları 'soykırım' olarak tanıdığını açıkladı.

İngiltere’nin açıklamasından sonra ülkedeki aktivistler 3 Ağustos Şengal Soykırımı'nın yıldönümünde bir anma etkinliği düzenleyecek.

Her yıl 3 Ağustos’un bir protesto olarak alana taşındığına vurgu yapılan açıklamada, “Protesto olarak düzenlediğimiz eylemimizi bir anma etkinliği olarak güncelliyoruz” denildi.

Etkinliğe ise şu ifadelerle duyruldu:

"5ad5a814-1142-4789-a16e-842446608389

Tarihin en karanlık sayfalarından biri olan 3 Ağustos Şengal Soykırımı'nın yıldönümünde, Kürt Yezidi halkımızın acısını paylaşmak ve unutulmaz trajediyi anmak üzere bir araya geliyoruz. Bildiğiniz üzere, İngiliz hükümeti tarihi bir karar alarak Yezidi halkına yönelik bu barbarca saldırıları tanımıştır. Soykırım olarak nitelendiriyoruz. Bu nedenle protesto olarak düzenlediğimiz eylemimizi bir anma etkinliği olarak güncelliyoruz.”

Almanya’daki barış mitingine çağrı: Gün, 'bana ne’ demenin günü değil Almanya’daki barış mitingine çağrı: Gün, 'bana ne’ demenin günü değil

IŞİD'in Irak ve Suriye'nin kuzeyinde binlerce Ezidi'yi öldürüp binlercesini esir edip köle olarak kullandığı, Birleşmiş Milletler (BM) raporlarına yansımıştı. Son olarak, Almanya Federal Meclisi, Ocak 2023'te IŞİD'in 2014 yılında Şengal'de Ezidilere yönelik katliamının soykırım olarak tanınmasını içeren önergeyi kabul etmiş, Meclis'teki oturuma katılan tüm milletvekilleri, önergeye 'evet' oyu vermişti.