İnsan Hakları Derneği (İHD), Ortadoğu coğrafyası başta olmak üzere dünyanın farklı yerlerinden yaşanan çatışma ve savaşlara karşı birçok kentte Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne (OHCHR) mektup gönderdi.

İHD Ankara Şubesi, dernek binasında açıklama yaparak, gönderilecek mektubun içeriğini paylaştı. İHD Ankara Şubesi Eşbaşkanı Ömer Faruk Yazmacı, mektuba işaret ederek, dünyanın birçok yerinde çatışmaların yaşandığını belirtti. Yazmacı, "Birleşmiş Milletler, savaş ve barışa yönelik tehditleri önlemek ve ülkeler arasındaki dostane ilişkileri oluşturmak üzere kurulmuş bir örgüttür. Dünya kamuoyu tarafından bu böyle bilinmektedir. Savaş ve çatışmalı ortamların yoğun yaşandığı bugünlerde maalesef ki Birleşmiş Milletlerin, barışa yönelik çabalarının yetersiz olduğunu görmekteyiz. Özellikle Ortadoğu bölgesi maalesef ki savaş ve çatışmalı ortamların çok yoğun yaşandığı bir coğrafya. Bu nedenle bu coğrafyada yaşayan halklar olarak hepimizin çok büyük acıları, kayıpları var. Son günlerde İsrail ile Hamas arasında yaşanan savaşın son derece tehlikeli boyutlara ulaştığı ve büyük insanlık suçlarının işlendiği tüm dünya kamuoyu tarafından bilinmektedir” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden çiftçilere başvuru uyarısı İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden çiftçilere başvuru uyarısı

Savaşlarda sivillerin katledildiğine dikkati çeken Yazmacı, "Ukrayna’da, Rojava’da, Filistin’de, İsrail’de sivil halklar büyük zarar görmektedirler. Maalesef ki Birleşmiş Milletleri, bu savaş ve çatışmalı ortamlara karşı müdahalede eksik kaldığını düşünmekteyiz. Savaş ve çatışmaların devam ettiği coğrafyalarda, ırkçı milliyetçiliğin giderek yükselmesi insanlık açısından büyük bir tehlike yaratmaktadır. Bu nedenle barışçıl bir müdahalenin önemi daha da artmaktadır” dedi.

Dünyada barışın sesinin yükseltilmesi gerektiğini ifade eden Yazmacı, şöyle devam etti: "Dünyada barışın sesinin yükselmesi gerekmekte. Buna tüm insanlık olarak çok ihtiyacımız var. Bütün sorunların barışçıl bir çözümü vardır. Bu nedenle de Birleşmiş Milletleri şu anda İsrail ve Filistin arasında yaşanmakta olan savaş ve çatışmalı ortama karşı acilen müdahale etmeye çağırıyoruz. Ayrıca Birleşmiş Milletlerin tüm coğrafyalarda yaşanan savaş ve çatışmalı ortamlara karşı eşit bir şekilde yaklaşım göstermesini ve yaşanan tüm savaş ve çatışmalı ortamlara karşı barış sesini yükseltmesi gerektiğini düşünüyoruz. Barış sesini ve talebini yükseltin.”

İHD'liler daha sonra Kızılay’da bulunan Yenişehir Postanesi'nde mektupları gönderdi.

Öte taraftan İHD’nin diğer kentlerdeki şubeleri de Genel Merkez gibi mektuplarını bulundukları illerden gönderdi.