Deprem nedeniyle ertelediği Ocak ve Şubat ayı iş cinayetleri raporunu yayımlayan İSİG, Ocak ayında 119, Şubat ayında en az 182 işçinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), iş cinayetlerine dair hazırladığı ocak ve şubat ayı raporunu yayımladı. Rapora göre Ocak ayında 119, Şubat ayında ise en az 182 işçi yaşamını yitirdi.

En fazla inşaat sektörü

Ocak ayı raporuna göre iş cinayetlerinde yaşamını yitiren 119 işçinin yüzde 32’sinin trafik kazası, yüzde 19’unun ezilme göçük, yüzde 19 ‘unun da düşmeye bağlı olduğu belirtildi. Rapora göre yine iş cinayetlerinin en çok yaşandığı sektörün inşaat olduğu belirtilen, ölümlerin en çok da İstanbul olduğu belirtildi.

Depremde 98 işçi yaşamını yitirdi

TMMOB Amed İKK: Harcanan paranın hesabını verin TMMOB Amed İKK: Harcanan paranın hesabını verin

İSİG, Şubat ayı raporuna ilişkin açıkladığı verilerde ise, Mereş merkezli depremler nedeniyle işyerinde ya da patronun talimatıyla bölgede olan (geçici görevlendirme, seminer vb. faaliyetler nedeniyle) bütün işçilerin ölümü iş cinayeti (resmi terimle iş kazası) kapsamına gireceğini belirterek bu ayki ölümlerinin büyük bir çoğunluğunun deprem bölgesinde yaşandığını aktardı. Rapora göre yaşamını yitiren 182 işçinin yüzde 53’ünün deprem bölgesi olan Adıyaman, Maraş ve Hatay’da yaşamını yitirdiği vurgulandı. Raporda yaşamını yitiren diğer işçilerin ise yüzde 10’unun trafik diğer yüzde 9’unun ise ezilme göçüğe bağlı yaşandığını belirtti.