14 Mayıs’ta yapılacak olan “kritik” seçimlerde milyonlarca seçmen sandık başına gidecek. Nüfusu itibarıyla gözlerin çevrildiği kentlerin başında gelen İstanbul’da, 30 bin 803 sandık kurulacak, 11 milyon 350 bin 969 seçmen oy kullanacak. Seçim hazırlıkları kapsamında ise sandık güvenliği için 5 Mayıs’ta İstanbul Seçim Koordinasyonu kuruldu. Sosyalist Güç Birliği, Emek ve Özgürlük İttifakı ile Halkevleri’nin bir araya gelerek kurduğu koordinasyon, kentin 39 ilçesinde seçim öncesi, seçim günü ve seçim sonrasında yaşanabilecek hak ihlalleri ve nasıl müdahale edileceğine ilişkin gönüllü avukat ve müşahitlere eğitimler verdi.

5 bin avukat sahada olacak

İstanbul Seçim Koordinasyonu’ndan Zeynep Çelik, kentte 5 binin üzerinde avukat, mobil ekipler ve kriz koordinasyon merkezi ile seçime hazır olduklarını belirtti. Seçim günü görevlerinin başında olacaklarını söyleyen Çelik, sandıklara sahip çıkmanın başında oy kullanımının geldiğini ifade etti. Çelik, ayrıca adres bildiriminde bulunmamış olanların eski adreslerinde oy kullanabileceklerini hatırlattı.

Tüm sandıklarda avukat olacak

Hukukçulardan oluşan bir komisyon kurulduğunu kaydeden Çelik, İstanbul’daki tüm sandıklarda görev başında olacağını söyledi. Çelik, “Hiçbir okul avukatsız kalmayacak. O gün yaşanacak hak gaspına ya da oy kullanımı sırasında yaşanacak engellemelere doğrudan müdahale edilebilecek. Avukatlar, okuldaki müşahitler ve sandık görevlileriyle birlikte birde gezici ekiplerimiz olacak. Okullardaki hukukçular dışında her ilçenin gezici ekipleri ve bu ekip içerisinde gezici avukatlar da olacak. Oluşturulan koordinasyon birbiriyle ilişki halinde olacak ve sıkıntıların olduğu okullara müdahale ederek, o günün sağlıklı bir şekilde geçmesini sağlayacak” diye belirtti.

Önceden hazırlanmış pusulalara dikkat!

Mühürsüz oyların sayılması ve önceden hazır baskıyla verilmiş pusulalara karşı seçmeni dikkatli olmaya çağıran Çelik, seçim günü bu ihtimallere karşı çalışmalar yürüteceklerini söyledi. Çelik, “İstanbul’un bütün ilçelerinde tüm parti müşahitleri ile bir koordinasyon içinde süreci yürüteceğiz. Özellikle devlet memurları, polisin, askerin birçok yerde farklı oy kullandığı, sonra gelip başka bir yerde oy kullandığını biliyoruz. Bunun denetimi ve kontrolünün sağlanması müşahitler aracılığıyla yapılacak” ifadelerini kullandı.

İnternet kesintisine karşı uyarı

Seçim günü olası internet kesintilerine karşı uyarılarda bulunan Çelik, şunları söyledi: “İnternet kesintilerine karşı sıkıntılar yaşanabilir. Özellikle akşam sayım zamanı internetin topyekûn kesilmesi gibi olaylara karşı dikkatli olunmalıdır. Böyle durumları tutanak altına alıp, daha sonrasında müdahale edebileceğimiz itiraz kanallarını oluşturmayı hedefliyoruz. Bunu daha çok okul müşahitleri ve kurulmuş koordinasyonla beraber yapacağız. Yerellerde herkesin kendi yerel komisyonları var. Müşahit gruplarımız var, diğer partilerin de kendi organizasyonları var. Biz daha çok bu organizasyonlar arasındaki koordinasyonları sağlayacağız.”

Şırnak’ta 15 kişi gözaltına alındı Şırnak’ta 15 kişi gözaltına alındı

‘Kaybedecek 20 saniye bile yok’

Her ilçede partilerin kendi ortak koordinasyonlarının olduğunu dile getiren Çelik, merkezi koordinasyonunun ise hem bu güvenliğin koordinasyonu sağlayacağını hem de birlikte çözüm üreterek, hiçbir okulu müşahitsiz bırakmamayı hedeflediğini sözlerine ekledi. Çelik, şöyle devam etti: “Teknik olarak bir sıkıntı yaşayacağımızı sanmıyorum. Asıl kritik olan seçim günü oy kullanılması ve oy sayımına ilişkin süreçtir. Seçim günü iktidar ‘Atı alan Üsküdar'ı geçti’ dediğinde, Millet İttifakı da dahil olmak üzere hepimiz bunu kabul mü edeceğiz, yoksa buna karşı bir mücadeleyi mi önümüze hedef koyacağız, aslı kritik olan budur. Herkesin buna karşı hazırlıklı olmalı. Çünkü kaybedeceğimiz 20 saniyemiz bile yok. Artık yeter. Bu yüzden herkesi o gün oy kullanmaya, yaşanacak hukuksuzluklar karşısında mücadeleye, gözünü kulağını açmaya davet ediyoruz. Özellikle seçim güvenliği koordinasyonunun çağrılarına kulak vermeye, herkesi sandığı korumaya davet ediyorum.”

Sandıklara sahip çıkma çağrısı

Halkevleri olarak koordinasyonda yer aldıklarını belirten Çelik, “Seçim süreci zaten hepimizin de çok yakından takip ettiği gibi, diğer partilerle eşit koşullarda yaşanmıyor. İktidar, devletin tüm imkanlarını seferber ediyor. Eğer bu iktidara muhalifseniz ve Kürt hareketiyle ittifak halindeyseniz, zaten seçim sürecinde eşit koşullara sahip değilsiniz. Muhalif olmak da yetmiyor. Bu iktidara karşı başka bir alternatif olarak ortaya çıkmak bile tamamen ötekileştiren, düşmanlaştıran ve ‘terörist’ olarak ilan edilen bir durumla karşı karşıyayız. Erzurum’da bunu çok net gördük” ifadelerini kullandı.

Tüm halkı seçim gününü sandık başına gitmeye, sandıkları yüksek seçim kurullarına gidinceye kadar korumaya çağıran Çelik, “Bu süreçte yaşanacak tüm hukuksuzluklara birlikte karşı koyalım. Kimse seçim günü görev yerini terk etmemeli, sonuna kadar takipçisi olmalı” dedi.  (Kaynak: MA)