İstanbul Kadıköy’de bulunan Rıhtım’da sokak müzisyenliği yapan Cihan Aymaz’a Mehmet Caymaz bıçaklı saldırdı. Saldırıyla birlikte denize düşen Aymaz yaşamını yitirdi. Saldırgan Caymaz ise, polis tarafından gözaltına alındı. Kadıköy Rıhtım Karakoluna götürülen Caymaz, savcılık ifadesi için Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi’ne sevk edildi. 

Caymaz, savcılıkta Aymaz’dan şarkı çalmalarını istediğini ancak bu talebinin reddet edildiğini söyledi. Tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Caymaz, “kasten öldürme” iddiasıyla tutuklandı. 

Bu arada Aymaz'ın cenazesi otopsi işlemlerinin ardından Kayışdağı Merkez Camii'ne getirildi. Aymaz için burada cenaze töreni düzenlendi. Kılınan cenaze namazının ardından Aymaz, Başıbüyük Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Katil Zanlısı: Üzerime hamle yapılınca bıçacağımı savurdum

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre; Cumhuriyet savcısına ifade veren Mehmet Caymaz, Cihan Aymaz'ı daha önceden tanımadığını belirterek, akşam saatlerinde Kadıköy sahiline gittiğini ve alkol aldığını söyledi.

Caymaz verdiği ifadede şunları anlattı: “Şahıslara seslenerek, müzik çalmalarını istedim. Bu isteğim üzerine müzik çalan grup bana bağırmaya başladı. Yanlarına gidince beni tehdit etmeye başladılar. İçlerinden 3'ü 'Seni linç ederiz.' diyerek defalarca tehdit etti. Karşılık vermedim. Sonrasında bu kişiler bir anda üzerime doğru hamle yaptı. 3 kişi olmaları nedeniyle yanımda taşıdığım bıçağı cebimden çıkararak üzerime gelenlere bir defa savurdum. Bu savurma sonucunda şahsın darbe alıp almadığını bilmiyorum."

Aralarında arbede yaşandığını ve Aymaz'ın denize düştüğünü ifade eden Caymaz, diğer kişiler kendisine saldırmaya devam ederken kavgayı bırakıp denize atladığını söyledi. Caymaz, kurtarmak istediği Aymaz'ın kendisini boğmaya çalıştığını iddia etti.

Aymaz'ı açıktan sahile doğru götürdüğünü ve kıyıdaki arkadaşlarının denizden çıkarttığını belirten Caymaz, Aymaz'ın arkadaşlarının kendisine küfür ettiğini ileri sürdü. Caymaz, kendisini Sahil Güvenlik ekiplerinin denizden çıkardığını söyledi.

Görgü tanığı: Cihan'ın yanına giderek 'Benim istediğim şarkıyı çal lan' diye bağırdı

Olayla ilgili görgü tanığı olarak emniyete götürülen Cihan Aymaz'ın arkadaşı Muhammet Mağol ise verdiği ifade de şunları anlattı: “Saat 19.00 sıralarında olaydan dolayı adını öğrendiğim Mehmet Caymaz isimli şahıs elinde içki şişesiyle oraya geldi. Elindeki içki şişesini yere bıraktı. Orada alkollü bir şekilde etraftaki insanları rahatsız etti. Sonra rahatsız olunca oradan dağıldılar. Sonra Mehmet isimli bu şahıs Cihan'ın yanına giderek 'Benim istediğim şarkıyı çal lan' diye bağırdı. Cihan da kendisine 'Tamam çalarım. Ama sakin ol. Bağırma insanlar rahatsız oluyor' dedi. Ancak Mehmet isimli bu şahıs daha çok sinirlendi. Birden belinden siyah renkli bir çakı çıkardı. Çakıyı düğmeye basarak açtı. Sonra Cihan'a küfür etti. 'Benim dediğimi yapacaksın. Benim dediğim şarkıyı çalacaksın' dedi. Bir anda Cihan'ın üstüne yürüdü. Cihan kendisine bir karşılık veremedi. Mehmet, direkt olarak Cihan'ın göğsüne doğru bıçağı bir kere sapladı. Cihan'ın göğsünden kan akmaya başladı ve Cihan denizin kenarında olduğu için şahsın bıçaklaması ve iteklemesi ile denize düştü. Ardından Mehmet Caymaz da denize elinde çakıyla atladı. Cihan'ı denizin kıyısına sahile doğru kendisi çekti. Denizdeyken Cihan'a tekrar vurmadı. Cihan denizdeyken kendindeydi. Çırpınıyordu.  Cihan'ın elinden tuttuk ve denizden çekerek kaldırıma yatırdık. Mehmet denizden çıkmadı. Orada kaldı. Bekledi. Biz hemen polisi ve ambulansı aradık. Denizin kenarına çıkardığımızda Cihan bayıldı. Bir süre sonra polis geldi. Sonra ambulans geldi. Ambulans hemen Cihan'ı alıp hastaneye götürdü. Deniz polisleri geldi. Mehmet isimli şahsı polisler denizden çıkardılar. Çıktığında elinde çakı yoktu.”

Saldırının “Ölürüm Türkiye” şarkısının çalınmasını istediği için olduğu iddia edildi

MA’da yer alan habere göre; “Ölürüm Türkiyem” şarkısını söylemesini isteyen Mehmet Caymaz’ın talebini reddetmesi üzerine Aymaz’ın bıçaklı saldırıya uğradığı iddia edildi. Olaydan sonra sosyal medya hesabından açıklama yapan HDP İl Eş Başkanı Ferhat Encü, "Bu basit bir isteğe verilen bir cevap üzerine gerçekleşen bir olay değil, zanlı bu arkadaştan “Ölürüm Türkiyem” parçasını çalmadığı için bu saldırıyı gerçekleştirmiştir" dedi.

Batman'da vurulan genç yaşamını yitirdi Batman'da vurulan genç yaşamını yitirdi

Cinayetin ırkçı bir cinayet olduğunu söyleyen Encü, "Cihan Aymaz bizim gönüllü parti çalışanımızdır. Olayın takipçisi olacağız" ifadelerini kullandı.

Aymaz’ın ailesi: Bu cinayet siyasi bir cinayettir

Artı Gerçek’te yer alan habere göre de, cinayet hakkındaki soruşturma devam ettiği için isim vermek istemeyen Aymaz'ın akrabaları, "Cihan, muhalif şarkılar söylediği için zaten mahkemelik olmuştu. Bu cinayetin de siyasi bir cinayet olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Beraber şarkı söylediği arkadaşlarının öldürüldüğü anda orada olmadığını söyleyen akrabaları "Onların hiçbirini tanımıyoruz zaten. Kadıköy'den arkadaşları. Hiçbiri taziyeye gelmedi. Cinayet anında da orda değillermiş. Cinayet istek şarkı cinayetinden çok daha fazlası" ifadelerini kullandı.

'Sonum cezaevi de olsa ben yine söyleyeceğim!'

Aymaz'ın 30 Ocak'ta bir sokak röportajında, Mahzuni Şerif'in şarkısından uyarlayarak söylediği bir şarkı yüzünden hakkında soruşturma açıldığını ve mahkemeye gidip ifade verdiğini söylediği ortaya çıktı.

Sözleri "Yoksulun sırtından doyan doyana
Bunu gören yürek nasıl dayana
Tayyip muhtaç etmiş kuru soğana
Bilmem söylesem mi söylemesem mi" olan şarkıyı söyleyen Aymaz röportajda şu ifadeleri kullanıyor: "Sonum cezaevi de olsa ben yine söyleyeceğim. Benim sonum kurtuluşum yok."