1 Mayıs İzmir Tertip Komitesi, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı Gündoğdu Meydan'ında düzenlediği miting ile kutladı. Tertip komitesi tarafından belirlenen Limak, Borsa ve Basmane Meydan'ında toplanan siyasi parti, emek ve meslek örgütleri, kitlesel yürüyüş yaparak, Gündoğdu Meydanı’na geldi. "Kapitalist yıkıma, işsizliğe yoksulluğa karşı birleşelim, bijî yek gulan", "Söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var", "İşimiz, ekmeğimiz geleceğimiz için birleşelim", "Bu böyle gitmez, sömürü devam etmez", "Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz" pankartları açıldı. 

Mardin’de yanan buğday tarlasında saatli bomba Mardin’de yanan buğday tarlasında saatli bomba

Binlerce kişinin katıldığı yürüyüşlerde kitle sık sık "Tayip gidecek bu iş bitecek", "Patates, soğan güle güle Erdoğan", "İşte bir Mayıs işte alanlardayız, İşçilerin birliği sermayeyi yenecek", "Yaşasın 1 Mayıs işte alanlardayız" ve "Bijî yek gulan" sloganları atıldı. 

Sanatçılar, erbane davul zurna eşliğinde alana giriş yaparken, kadın örgütleri, yok sayılan hakları ve kazanımlarını hedef alanlara karşı, "6284 sayılı yasan vazgeçmiyoruz, siyasi pazarlık konusu değiliz" ve "İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz" dövizleriyle alanda yerini aldı. Kitle Gündoğdu Meydan'ında halaylar eşliğinde büyük bir coşkuyla bayramı kutladı. 

‘Haklarımızı söke söke alacağız’

Sendika temsilcilerinin halkı selamladığı mitingde, "Hoşçakalın gidiyorsunuz" yazılı pankart dikkat çekti. Kitleyi selamlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 14 Mayıs seçimlerine işaret ederek, "On yıllardır emeğin gasp edildiği bir düzen içinde yaşadık, ilk defa bu düzeni değiştirmeye çok yakınız. Çok yakında hakkımızı gasp edenlerin elinden hepsini geri alacağız, halkımıza geri vereceğiz, çok az kaldı. Göreceksiniz, halktan yana, emekten yana bir iktidarı hep beraber kuracağız. Zorbalar tıpış tıpış gidecekler. Haklarımızı söke söke alacağız" ifadelerini kullandı.

'1 Mayıs yeni bir başlangıç' 

1 Mayıs Tertip Komitesi adına ortak açıklamayı yapan Disk Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, bu yılki 1 Mayıs'ın yeni bir başlangıç olduğunu belirterek, İşçiden alıp patronlara verdiler; fakirden çalıp zenginin kasasını doldurdular, dar gelirliden alıp çetelere kaynak aktardılar; rant için kentleri ve doğayı betona boğdular; asırlık yardım kurumlarını bile depremde çadır satar hale getirdiler; doğal afetleri felakete çevirdiler: Sözün özü memleketi bir şirket gibi yönettiler ve sermayedarlara ülkeyi peşkeş çektiler" dedi. 

Tutuklamalara tepki 

Aynı amacı güdenlerin seçime giderken en faşizan, en gerici ittifak çatısı altında birleştiğini söyleyen Sarı, "Ortak noktaları Kürt sorununda inkâr ve güvenlikçi politikaları, kadın karşıtlığı, gericilik, barışa karşıtlık, demokrasinin ortadan kaldırılışıdır. Bunların bize reva gördüğü Kayyum düzenidir, ihraçlardır, adaletsizliktir, tekçiliktir, militarizmdir, işkencedir, cezaevlerinde insanlık dışı uygulamalardır. Yargı eliyle siyasi gözaltı operasyonlardır" diye belirtti. 

Türkiye ekonomisinde 20 yıl

Türkiye ekonomisinin son 20 yılana dikkat çeken Sarı, "Az gitti uz gitti, bir arpa boyu yol alamadı, üstelik masallar ve ninnilerle uyutulmaya çalışılan yoksul halkın, artık açlık sınırının çok altındaki alım gücüyle uyumaya bile mecali kalmadı. Mızrak çuvala sığmıyor, Türkiye toplumunun sabır taşı çatlayalı çok oldu. 'Muhteşem yüzyıl’ımızı özetlemeye yeten tek şey, halkımızın kuru soğana bile muhtaç olmasıdır. Sadece başkanlık rejiminin sonrasında, pandemide, ekonomik krizde ve depremde karşı karşıya kaldığımız hakikat belli: İnsanca çalışmamız ve insanca yaşamamız bir yana, hayatta kalmamızı bile sağlamaktan çok uzak bir düzenle karşı karşıyayız" diye aktardı. 

'İktidarı göndereceğiz'

Sarı, köhnemiş düzene karşı alanlarda olduklarını vurgulayarak, "İnsan hakları, barış ve sosyal adalet, örgütlenme özgürlüğü, sendikal haklar ve insan onuruna yaraşır koşullarda yaşayabilmek için azim ve kararlılıkla kavgamızı sürdüreceğiz. Bizi içine hapsetmeye çalıştıkları karanlığı yırtacağız. Şimdi, eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik, bilimsel bir ülke yönetimine hiç olmadığı kadar ihtiyacımız ve bunun gerçekleşmesi için bir seçeneğimiz var: o da bu iktidarı göndermek" diye konuştu 

Miting, sanatçı Suavi'nin sahne almasıyla sürdü.  (Kaynak:MA)