Irak'tan kaçak yollarla ülkeye getirilen 4 alageyik ve jandarmanın yol kontrolü sırasında ele geçirildi. Ele geçirilen geyikler rehabilite edilmek üzere Van YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü'ne götürüldü.

Şırnak’ta 17 yaşındaki öğrenci yaşamına son verdi Şırnak’ta 17 yaşındaki öğrenci yaşamına son verdi

Hakkari’nin Derecik Ortaklar Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleri, yol kontrol noktasında arama yaptığı bir kamyonette Irak'tan kaçak yollarla ülkeye getirildiği tespit edilen 4 alageyiğe el koydu. Jandarma ekipleri alageyikleri Doğa Koruma Milli Parklar (DKMP) Yüksekova Şefliği personeline teslim etti. Alageyikler daha sonra rehabilite edilmek üzere Van YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü'ne götürüldü.

Ülkeye kaçak yollarla getirilen geyiklere ilişkin konuşan Prof. Dr. Lokman Aslan, "DKMP 14. Bölge Müdürlüğü yetkilileri tarafından dün akşam 4 alageyik merkezimize getirildi. İlk muayenelerini yaptığınızda nakliyeye bağlı yaralanmalar ve hafif felç tabloları vardı. Bilindiği gibi alageyikler bütün dünyaya Anadolu'dan dağılmıştır. Son yapılan kazılarda da alageyikler hakkında da hem yerleşim yerlerinde hem de boynuzları, hem de iskeletleri bulundu. Bu da bize gösteriyor ki alageyiklerin öz vatanı Anadolu, yani bu coğrafya. Ülkemize kanunsuz ve izinsiz getirildikleri için bunlara el konulup gerekli cezai işlem uygulanmış. Biz de merkezimizde bunlara kafeste değil de özgür alanda yerlerini hazırladık. Uzun süre bakıp DKMP yetkililerine teslim edeceğiz" dedi.

Araç sürücüsü hakkında  ise 811 bin 442 TL idari para cezası uyguladı.