TGC Sedat Simavi Gazetecilik Ödülleri sahiplerini buldu TGC Sedat Simavi Gazetecilik Ödülleri sahiplerini buldu

Taş Tepeler içerisinde yer alan ve Göbeklitepe ile aynı dönemlerde yapıldığı tahmin edilen Karahantepe’deki kaz çalışmalarında bir insan heykeli bulundu.

Açığa çıkarılan kısımları 2 metre 30 santimetre uzunluğunda olan heykelin yan tarafında ise bir akbaba ve tabakların olduğu gözlendi. Heykelin oturur vaziyette olduğunu ve ayak kısımlarının halen toprak altından çıkartılmadığını belirten Karahantepe ve Göbeklitepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Necmi Karul, yapıdaki nihai tablonun gelecek yıl yapılacak kazılarla ortaya çıkacağını belirtti. Heykele gömülmeden önce kısmen zarar verildiğini söyleyen Karul, “Sezon sonuna geldik. Burada daha önceki yapılara benzer bir özel yapı, kamusal yapı ortaya çıkarttık. Bu kamusal yapının içerisindeki heykeller, taş tabaklar vesaire, dağılımı bu binanın diğerleri gibi bilinçli olarak gömüldüğünü bize gösteriyor. Gömülmeden önce de kısmen tahrip edildiğini anlıyoruz. Dolaysıyla bu gömülme işlemi arkeologların o buluntuları özgün konumlarında bulma fırsatı veriyor. Bu eserlerden bir tanesi bir insan heykeli. Yaklaşık 2 metre 30 santimetre boyutunda ama tam ayak kısmını açmış değiliz. Dolayısıyla biraz daha uzun olabilir. Heykel oturur pozisyonda ve oran olarak bir insan boyutundan biraz daha büyük. Ön yüzde kaburgaları gözüküyor. Yan cephesinde de ellerinin kabartmayla biçimlendirildiğini görüyoruz. Elleri ön tarafa, belinin altından fallusunu tutar şekilde betimlenmiş. Bunun hemen yanında bir akbaba heykeli duvarın içerisine yerleştirilmiş. Yanında da taş tabaklar konumlandırılmış. Dolayısıyla bu buluntu grubu yapının bu kesiminin geri kalandan farklı bir anlam ifade ettiğini gösteriyor ama kazıları henüz yeni bitiriyoruz bu alanda. Heykelin bilinçli olarak kırıldığını görüyoruz ki bu diğer, daha önceki buluntularımızda da söz konusu. Kırma işlemi heykel ayaktayken gerçekleştirildiğinden dolayı bu parçalar alanın farklı yerlerine dağılmış olabiliyor. Kazı sırasında biz alan içerisinden çıkan bütün taşları bir yerde biriktiriyoruz ve şimdi yavaş yavaş bu parçaları buldukça heykelin tümlenmesini gerçekleştireceğiz ama sonuçta burada yaklaşık 20 metre çapında bir binanın olduğunu, bu binanın içerisinin insan ve hayvan heykelleriyle donatılı olduğunu gördük. Yine bu binanın etrafında da dörtken planlı çok sayıda odanın yerleştirildiğini açığa çıkarttık. Nihai tabloyu gelecek yıl yapacağımız çalışmalarda daha net göreceğiz” diye konuştu.

Öte yandan bu sezon sona yaklaşılan kazı çalışmalarındaki hassasiyet de dikkatlerden kaçmadı. Uzman ekip gözetiminde sürdürülen çalışmalar iğne ile kuyu kazar gibi sürdürülüyor. (Kaynak: İHA)