İSİG: En az bin 803 tarım işçisi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti İSİG: En az bin 803 tarım işçisi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti

Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde klimaların çalışmaması nedeniyle hasta yakınları, bunaltıcı sıcaklarda vantilatörle serinlemeye çalışıyor. Başhekim Mehmet Kabak ise, konuya dair “arıza” savunması yaptı.

Mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklar tüm ülkeyi etkisi altına alırken, Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde klimalar çalışmıyor. Yatan hastaların bulunduğu servisler ve polikliniklerde günlerdir devam eden mağduriyet karşısında aileler tepkili.

Hastane yetkililerinin “arıza” savunmasına karşı hasta yakınları, yetkililerin odalarında klimaların çalıştığını ancak servislerde kapalı olduğu iddiasında bulundu. Ayrıca arıza ile ilgilenen firmayı aradıklarını ve “Ödememizi alamadığımız için yapamıyoruz” yanıtı aldıklarını belirten hasta yakınları, kendi imkanlarıyla hastaneye vantilatör getirerek, sorunu çözmeye çalıştı.

Hasta yakınlarından Yılmaz Erol, “Yeni yapılan binalarda tüm klimalar çalışıyor, diğer binada hiçbir klima çalışmıyor. İnsanlar vantilatör getirip kendi hastalarını serinletmeye çalışıyor. Tepki gösterince de ‘bozuk’ olduğu söyleniyor. Görüştüğümüz firma, ödeme yapılmadığı için çalışma yapamadıklarını söylüyor” diye belirtti. Yetkililerin odalarındaki klimaların çalıştığını ancak hastaların olduğu bölümlerde klimaların çalışmadığını kaydeden Erol, “Bir an önce birilerinin buna el atılmasını istiyoruz. 10 gündür hastam burada. Bu insanın enfeksiyonu nasıl iyileşecek?” diye sordu.

Bir başka hasta yakını olan Aysel Sezer de, klimaların çalışmaması nedeniyle perişan olduklarını belirterek, “Biraz vicdan” diyerek tepkisini gösterdi.

Konuya dair telefonla ulaştığımız Hastane Başhekimi Mehmet Kabak ise, arıza olduğunu belirterek, klimaların çalışmasını sağlayan cihazın yandığını, patlama sırasında yanında bulunan yedek cihazın da yandığını savundu. Cihazların Almanya’dan geldiğini ve yazışmalar nedeniyle cihazın ellerine ulaşmasının 45 gün sürdüğünü söyleyen Kabak, kendilerini gerekli önlemleri almayla savundu.