Kayım atamalarını protesto eden Demokratik Bölgeler Partisi (BDP) eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile Jiyan Haber İmtiyaz Sahibi İdris Yayla'nın da aralarında olduğu 28 kişi hakkında "2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa" muhalefet ettikleri iddiasıyla açılan davanın 14’üncü duruşması Batman 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmada tutuksuz yargılanan Ekrem Değirmenci ve Osman Bozkurt ile avukatları hazır bulundu.

Söz alan Osman Bozkurt, dört yıl boyunca aktif siyasette yer aldığını bu nedenle hakkında çok sayıda dava açıldığını belirterek, ifade özgürlüğü hakkını kullandığını ifade ederek, beraat talebinde bulundu. 

‘Davayı da kayyımı da kabul etmiyorum’

Kürtçe savunma yapan Ekrem Değirmenci ise eylemin hukuki olduğunu belirterek, “Hem hakkımızda açılan dava hem de belediyeye atanan kayyımı hukuki görmüyoruz. Üzerimize atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Bu suçlamaların hepsi siyasidir. Diğer partilerin olduğu gibi bizim de partimizin hakları vardır. Biz de bu haklar çerçevesinde bir eylem yaptık ve yaptığımızı suç olarak görmüyorum. Beraatimi talep ediyorum” dedi.

AİHM hatırlatması

Savunmalar ardından söz alan Êlih Barosu Başkanı avukat Erkan Şenses,  Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni (AİHS) hatırlatarak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına atıfta bulundu. Eylemde hiçbir şiddet eylemi olmadığını vurgulayan Şenses, “Barışçıl gösterici oldukları açıktır. Bu nedenle müvekkilin beraatına karar verilmesini talep ederiz. Aksi durumda müvekkilin Anayasa 34 ve AHİS 11 kapsamında ki toplanma özgürlüğü hakkı ihlal edilecektir” dedi.

Yapılan savunmaların ardından hakim, duruşmaya 5 dakikalık ara verdi.

Türkiye’nin en ucuz büryanı onlarda ama yiyemiyorlar Türkiye’nin en ucuz büryanı onlarda ama yiyemiyorlar

Ardından kararını açıklayan hakim, haklarında yakalama kararı olan Hamit Can, Emine Aslan ve Mehmet Şerif Yağız’ın dosyasını tefrik ederek, suç oluşmadığı için 25 kişi hakkında beraat kararı verdi.