Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Amed Şubeler Platformu, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine iadesi talebiyle Hazal Park’ta açıklama yaptı. Açıklamada “KHK’ler gidecek, biz kalacak” pankartı açıldı. Açıklama metnini KESK adına Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) 2 No’lu Şube Sekreteri Volkan Tuncer okudu.

'Hukuksuz uygulamalar başarılı olamayacak'

İktidarın onlarca KHK ile binlerce emekçiyi ihraç ettiğini vurgulayan Tuncer, “Sendikal eylem ve etkinliklerin darbeyle hiç alakası yokken, bu faaliyetler nedeniyle binlerce arkadaşımız ihraç edildi. Bu hukuksuzluklar gün geçtikçe katlanarak artmış, resmen kamu emekçilerinin hak arama mücadelelerinin önünde en büyük engel haline getirilmeye çalışılmıştır. Ancak ne var ki kamu emekçilerinin yüz yıllık mücadele geleneği önünde bu hukuksuz uygulamalar asla başarılı olamayacak, emekçilerin sesini asla kısamayacak ve bizleri alanlarda olmaktan asla vazgeçiremeyecektir” dedi  

'Direne direne kazanacağız'

Eski Müftü HEDEP’ten Diyarbakır’da aday Eski Müftü HEDEP’ten Diyarbakır’da aday

KHK’lere, baskı ve mobinge rağmen teslim olmadıklarını dile getiren Tuncer, “Gerek sokakta gerekse alanlarda fiili meşru mücadelemizde aldığımız güçle ayakta durmaya ve direnmeye devam ediyoruz. Demokratik toplumcu, ekolojik, kadın eksenli sendikacılık mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Savaşa karşı onurlu bir barışı, ölümlere karşı yaşamı, yok etmeye karşı yaşatmayı, tekçiliğe karşı çoğulculuğu, karanlığa karşı aydınlığı savunduk ve savunmaya devam edeceğiz. Çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakabilmek için direne direne kazanacağız, hiç bir güç hiç bir kuvvet bizi bu mücadelemizde alıkoyamaz” şeklinde konuştu.