CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Altılı Masa’nın Cumhurbaşkanı adayı olacağını açıkladı.

Saadet Partisi önünde kurulan platforma çıkan Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olduğunu duyurdu.

HÜDAPAR’a yönelik tartışmalar sürüyor HÜDAPAR’a yönelik tartışmalar sürüyor

Kılıçdaroğlu'nun adaylığı kousunda İYİ Parti'nin direnci, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın yetkili ve icracı Cumhurbaşkanı Yardımcılığı mutabakatı üzerine kırıldı. Altılı Masa'ya yeniden dönen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Merkezi'nde yapılan Millet İttifakı toplantısına katıldı. Bunun üzerine Altılı Masa'nın Cumhurbaşanı adayının açıklanacağı son toplantısı başladı.

Saadet Partisi önünde toplanan kitle, Altılı Masa'nın Cumhurbaşkanı adayını "Halkın umudu Kılıçdaroğlu" sloganları ile karşıladı. "Birleşe birleşe kazanacağız" haykırışları eşliğinde Altılı Masa bileşenleri platforma çıktı. 6 partinin Genel Başkanları kitleyi selamladı.

Toplantının sonunda kitlenin karşısına çıkan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ilk konuşmayı yaptı. 

Karamollaoğlu, depremden dolayı acılı günler yaşandığına vurgu yaparak, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu toplantılarımız neticesinde aldığımız kararı duyuruyoru. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbşakanı adayımız olarak görevinin hayırlı olmasını diliyorum."

Ardından Kılıçdroğlu, Yunus Emre'nin sözleri ile konuşmasına başladı: "Bölüşürsek tok oluruz, bölüşmezsek yok oluruz" Halil İbrahim sofrasında olduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu 11 maddelik mutabakat metnini paylaşacaklarını söyledi. 

Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: "Biz Yunus Emre'den aldığımız ilhamla Türkiye'nin bütün renklerini aynı sofrada buluşturmak için yola çıktık. Bu sofra Halil İbrahim sofrası, tek bir çocuğun dahi yatağa aç girmemesidir.

Bizim soframız, barışın ve kardeşliğin sofrasıdır. En büyük gayemiz Türkiye'yi bereketli, huzurlu ve neşeli günlere taşımaktır. Allah'ın izniyle bunu hep birlikte başaracağız.

Biz Millet İttifakı olarak Türkiye'yi istişare ve uzlaşıyla yöneteceğiz. Millet İttifakı'nı oluşturan siyasi partilerin genel başkanları olarak, güçlendirmiş parlamenter sisteme geçiş sistemin yol haritası üzerinde mutabık kalmış bulunuyoruz. 11 madde az önce içeride sonuçlandı.

Bu kapsamda parlamenter sisteme geçiş sürecinde millet ittifakına dahil diğer partilerimiz sayın genel başkanları Cumhurbaşkanı yardımcısı olacaktır. Millet İttifakı'nın kapısı, ortak Türkiye hayalini paylaşan herkese sonuna kadar açıktır."