Kocaeli’nde bulunan Derince Limanı yakınlarında henüz nedeni bilinmeyen büyük bir patlama meydana geldi. Yaşanan patlamanın sesi Gölçük ilçesinden dahi duyuldu.

Olay, saat 14.35 sıralarında Derince Limanı'nda bulunan Toprak Mahsulleri Ofisi'nin silolarında meydana geldi. Patlama tüm kentten hissedildi. Vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi. Olay yerine TEM ekiplerinin de sevk edildiği öğrenildi. Derince ilçesindeki limanda Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) silolarında meydana gelen patlamanın iddiaya göre kimyasal maddelerin etkileşime girmesi sonucu meydana geldiği öğrenildi.

Iğdır'da çıraklarını yerde süründüren berbere ev hapsi Iğdır'da çıraklarını yerde süründüren berbere ev hapsi

CNN TÜRK yayınına bağlanan Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, "14.40'ta büyük bir gürültüyle deprem oluyor diye endişelendik, sonra patlama olduğunu öğrendik. Patlamanın sebebini bilemiyoruz, şu an arkadaşlar boşaltma harekatıyla ilgili çalışıyorlar. Tahliyeden kastımız patlayan ürünün altında kalan var mı, o da önemli. Ben 4 yaralı gördüm, ayakta gittiler, çok ciddi değildi. Ayakta, gayet sağlıklılardı. Ben 1 kilometre uzaktaydım, hissedince hemen olay yerine geldim. Gölcük'ten de hissedildi. Olay tamamen 25 metrelik bir alan içerisinde vuku buldu. Olay ciddi ama lokal olarak. Buğday kepçelerle boşaltılıyor, altında biri var mı yok mu ona bakılıyor. 40'a yakın silo var burada, onların 2 tanesi patladı. Buradaki tozdan korunmak için çalışan arkadaşlar maske takıyor. Patlamanın tam hizasına gelen bazı camlarda patlama meydana gelmiş." dedi.

Valilik: 2'si ağır 10 yaralı var

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, TMO silosundaki patlamada 2’si ağır 10 kişinin yaralandığını açıkladı. Yavuz, "Patlama TMO silosuna gemiden buğday aktarımı sırasında yaşandı. Enkaz altında kalan yok" dedi.