Diyarbakır'da 'Hevsel Şenliği'  Diyarbakır'da 'Hevsel Şenliği' 

Kürt Araştırmalar Derneği (Komeleya Lêkolînên Kurdî), her yıl açtığı kurslarla binlerce öğrenciye Kürtçe eğitim veriyor. Yaz dönemi kayıt tarihi biten derneğin, güz dönemi kayıtları için tarih belirlendi. Kürtçenin Kurmancî, Soranî ve Kirmançkî lehçelerinde yüz yüze ve ücretsiz verilen dersler için kayıtlar 14 Ekim’de başlıyor.

Aynı zamanda online da verilen dersler için derneğin web sitesi üzerinden takip ve kayıtlar yapılabilecek.

Kürt Araştırmalar Derneği Eşbaşkanı Remziye Alparslan, anadilde eğitimin önemine vurgu yaparak, Kürtçeyi geliştirmek ve asimilasyon politikalarına karşı kayıt yapma çağrısı yaptı.

Kurslara yoğun ilgi

Kürtçeye ilginin olduğunu belirten Alparslan, güz dönemi için yoğun başvuru beklediklerini dile getirdi. Alparslan, yüz yüze eğitimin yanı sıra online başvurulara da ilginin olduğunu aktardı. Kayıtların nasıl yapılacağına dair Alparslan, şunları söyledi: “Biz sanal medya hesaplarımız üzerinden bir form dağıtıyoruz. Bir Google Docs formu gönderiyoruz. O yolla kayıt yapabiliyor. Derneğe gelip yüz yüze de kayıt yapabilirler.”

Kürtçeyi sahiplenme çağrısı

Kürtçeye sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Alparslan, “Dil bizim kimliğimizdir. Eğer ‘Biz Kürt’üz, bizim ülkemiz Kürdistan’dır. Dilimiz Kürtçe ve bu dilin lehçeleri Kurmancî, Soranî, Kirmançkî, Kelhurî lehçeleridir’ diyorsak, bununda hakkını vermeliyiz. Dilimize sahip çıkmalıyız. Gelin kendi dilinizde eğitim alın. Dilinizde çalışın. Ne yaparsak yapalım kendi dilimizde yapalım” ifadelerini kullandı.

Kayıt yaptırmak isteyenler, komeleyakurdi.org/kr ile komeleyakurdi.org/tr adresinden başvuruda bulunabilir.