Geçmişi 140 yıl öncesine dayanan ve 6 yıldır adına festivaller düzenlenen “Kürt böreği” inkarcı yaklaşımlardan kaynaklı yaşanan tartışmalardan dolayı Meclis gündemine geldi. Kürt Böreği, “Küt” böreği olarak adlandırmaya çalışanlardan kaynaklı bugünlerde hararetli tartışmalara konu oluyor. Kürtlere “kart kurt” diyenler Kürt Böreği’ne de “Küt” böreği demekten kendilerini alamıyorlar.

Meclis gündemine gelen ve tartışmalara konu olan inkarcı yaklaşıma karşı Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder de “Belli bir yaşa kadar yediklerimiz, belli bir yaştan sonra yemediklerimiz yaşatır. Şöyle de denilebilirdi: “Sözde Kürt böreği” de diyebilirlerdi, yine Allah razı olsun “küt” demişler” sözleriyle yanıt verdi.

Tatsız tartışmalara inat tadından bir şey kaybetmeyen Kürt Böreği’nin tarifi ise şöyle:

Malzemeler

1 kg unu

3 su bardağı su (bardak ölçüsü (200ml)

2 tatlı kaşığı tuz

300 gram tereyağı

Ekoloji Derneği Sur’da 'Takas Pazarı' etkinliği düzenleyecek Ekoloji Derneği Sur’da 'Takas Pazarı' etkinliği düzenleyecek

Tarifi

-Un, tuz ve suyu bir kapta kulak memesi kıvamında bir hamur elde edene kadar yoğurun. Hamurun üzerini streç filmle kapatın ve yaklaşık 2 saat dinlendirin.

-Dinlenen hamuru 8 eşit bezeye ayırın ve üzerlerini bir bezle örtün. 15 dakika bekletin. Sonra her bezeyi pasta tabağı büyüklüğünde açın.

-Oda sıcaklığında beklettiğiniz tereyağını elinizle yoğurun ve 4 eşit parçaya bölün. Bir bezeyi alın ve ortasına bir parça tereyağı sürün. Kenarlarına değil, sadece ortasına sürün. Sonra diğer bir bezeyi üzerine kapatın ve kenarlarını yapıştırın. Altını yağladığınız bir tabağa alın.

-Kalan 6 bezeyi de aynı şekilde yapın ve üst üste koyun. Üzerlerini streç filmle sarın ve yaklaşık 1 saat daha dinlendirin.

-Hafif yağladığınız bir tezgah ya da masa üzerine alın ve kenarlarından çekerek elinizle açın. Açtıktan sonra kenarlarını içe doğru katlayın. Diğer kenarlarını da ortaya getirip zarf şeklinde katlayın. Elinizle hafif bastırarak kenar taraflarını düzeltin ve tepsi ölçüsüne getirin. Yağlanmış bir tepsiye yerleştirin.

-Diğer 3 bezeyi de aynı şekilde yapın ve üst üste koyun. Önceden ısıttığınız 200 dereceli fırında üzeri kızarana kadar pişirin. Pişen böreği fırından çıkarın ve ters çevirin.

-İlk sıcaklığı geçtikten sonra dilimlere ayırın ve pudra şekeri serpin.