Diyarbakır’da Mezopotamya Dil Kültür ve Araştırma Derneği (MED-DER) Koşuyolu Parkında İnsan Hakları Anıtı önünde 15 Mayıs Kürt Dil Bayramına dair açıklama yaptı. Açıklamaya HDP ve Yeşil Sol Parti (YSP) yöneticilerinin yanı sıra 14 Mayıs’ta Diyarbakır’dan YSP’den seçilen milletvekilleri Bedran Öztürk, Adalet Kaya, Ceylan Akça, Serhat Eren’de katıldı.

Basın açıklaması Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde okundu.

"Celadet Alî Bedirxan ve arkadaşlarının ısrarlı çalışmaları sonucu dilimiz güçlü bir şekilde bugüne geldi"

Açıklamayı okuyan MED-DER Eş Başkanı Remzi Azizoğlu, Kürt halkının zorlu süreçleri geride bırakarak, dilini kabul ettirdiğini ifade ederek, hiçbir gücünün Kürtlere dilini unutturamadığını söyledi. Azizoğlu, “Hawar Dergisi, 15 Mayıs 1932'de Şam’da çıkarıldı ve bugün aynı zamanda Kürt Dil bayramı olarak kabul edildi. Halkımızın içinde bulunduğu zorlu bir süreçte Celadet Alî Bedirxan ve arkadaşlarının ısrarlı çabaları sonucunda Hawar Dergisi çıkartılmaya başlandı. Dilimizin bu kadar güçlü bir şekilde bugüne gelmesinin temelinde o dönem yapılan ısrarlı çalışmanı etkileri vardır. Bu nedenle bir kez daha Celadet Alî Bedirxan ve arkadaşlarını saygıyla anıyoruz ve onların mücadele sözünü yineliyoruz" dedi. 

Onur Yaser Can davasında 4 polise sadece 6’şar yıl ceza verildi Onur Yaser Can davasında 4 polise sadece 6’şar yıl ceza verildi

“Kürtçe resmi ve eğitim dili olmalıdır”

Kürt akademik çevrelerin diline sahip çıkması gerektiğini dile getiren Azizoğlu, "Bizler artık Kürt dilini korumak veya geliştirmek için çağrı yapmak istemiyoruz. Dilimizi her alanda geliştirmeliyiz. Kürtçe resmi dil olmalı, eğitim dili olmalıdır. Dilimizi bilim edebiyat ve felsefe alanında geliştirip dünyaya yaymalıyız. Tüm halkımızın dil bayramını kutluyorum" diye konuştu.