Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti) Kürt partilerle kurduğu Kürt Özgürlük ve Demokrasi İttifakı, 14 Mayıs seçimlerine dair deklarasyonu Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan bir düğün salonunda duyurdu.

Deklarasyonun okunmasının ardından parti eşbaşkanları ve başkanları söz aldı. Deklarasyonda “ortak mücadele” vurgusu yapıldı.

Sancar: Kürt sorunu için önemli adım

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, tarihi bir ana şahitlik edildiğini belirterek, “Şimdiden hayırlı olsun. Uzun süredir Türkiye de ve demokrasi güçleri arasında bir ittifak arayışındayız, daha önce adına ‘Demokrasi Buluşması’ koymuştuk. Bugün de önemli sonuçlara ulaştık. Buradan, Kürdistan’dan bu ittifakı inşa etmiş olduk. Bu ittifakı bütün diğer ittifaklarımızla birlikte sıralanmasına gerek yok birlikte mücadele Kürt sorunun sorunu için büyük bir önem. Diyalog ve müzakere yolunun kabul edilmesi inkar ve savaş yollarının terk edilmesidir. Eşit özgür yolları aramaktan geçiyor. Demokratik çözüm yerinden ve yerel yönetimlerden geçiyor. Bu ittifak bu yolda atılmış çok önemli bir adımdır. Bugünden yarına geleceği eşit ve özgür bir yaşam üzerine kurma inşasıdır. İttifaklar kolay kurulmuyor, ciddi emek verilmesi gerekiyor. Burada emek veren kardeşlerime teşekkürlerimi sunuyorum. 14 Mayıs yeni başlangıçlar için önemlidir bu imkanları oluşturmak bizim elimizde, güçlerimizi birleştirirsek ve yerelden yönetimi büyütürsek şansımızda o kadar yüksek olacak. Oluşturduğumuz bütün ittifaklar bu ülkede yaşayan bütün inanç ve halkların eşitliğini ve özgürlüğünü sağlama hedefini yakalayacaktır Kürt halkı direndi, geri adım atmadı, baskılara karşı çıktı, demokratik siyasette kararlı adımlarla yürüdü” diye konuştu.

‘Bu ittifak kazanacak’

Mücadeleleriyle iktidarı değiştirecek anahtar haline geldiğini vurgulayan Sancar, “Kimse şüphe duymasın bu ittifaklarla sağlam şekilde yürüyeceğiz. İttifakların içinde bazı anlaşmazlıkların olması doğaldır çünkü ittifak farklı görüşleri bir araya getirmektir. Önemli olan sorunları ortak iradeyle çözüme kavuşmaktır. Bizler elimizden geleni yapıyoruz, göreceksiniz bu konuşulan sorunların hepsi çözülecek, kimse karamsarlığa kapılmasın. Kürdistan’ın her yerine Yeşil Sol’u kuruyoruz. Emek verince oluyor. Yolumuz açık olsun, bu ittifak kazanacak” diye konuştu.

Uçar: Biz değerler siyaseti yürütüyoruz

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, kurdukları ittifakın önemine değindi. Uçar, “Bugün ilan edilen Kürt Özgürlük ve Demokrasi İttifakının gurunu yaşıyoruz. Bu ittifakla daha da büyüdük kazanımlara gideceğiz. 14 Mayıs seçimleri olağan dışı bir seçim, içinde bulunduğumuz yüzyılın seçimi. Türkiye Cumhuriyetinde yaşadığımız yok sayılmanın yeni bir duruma evrilmesi gerekiyor. Özgürlük mücadelesi hep vardı ve olmaya devam edecek. Biz gücü halkımızdan alıyoruz. Biz değerler siyaseti yürütüyoruz. Bu değerleri yaratanlara selam olsun. Sürgünde, cezaevinde olanlara selam olsun, biz emaneti aldık daha da büyüteceğiz. Bir başarıya imza atmak için yola çıktık ve bu başarı hepimizin olacak” dedi.

‘Kadim kentin talebi ulus devlete kurban edilemeyecek kadar kıymetlidir’

Kürt halkının eşitlik demokrasi mücadelesi yürüttüğünü ve ağır bedeller ödediğine dikkati çeken Uçar, “Bu bedeli hala ödemeye devam ediyor. Kürt halkının mücadelesi destansı bir mücadelesidir. Ortaya çıkış ve ortak asgari birliğin oluşması da müşterektir. Jin, jiyan, azadî sloganı ve Kürt özgürlük mücadelesi yol gösterdi ve yol göstermeye de devam edecek. Türkiye’de bir Kürt gerçekliği var ama ulus devletle yok edilmeye çalışılıyor. Bunu Newroz’da da gördük bugün burada da gördük ki özgürlüğün, kadim kentin talebi ulus devlete kurban edilemeyecek kadar kıymetlidir. Devletin buraya yansıması savaş, tecrit, kayyım politikaları oluyor. Ayrıca başta Sayın Abdullah Öcalan olmak üzere Türkiye’deki bütün cezaevlerinde dayatılan tecrit İmralı sınırlarını aştı. Tecrit Türkiye’de ve Kürdistan’da Kürt inkârının adıdır. Yine kayyımla birlikte halkın iradesi gasp edildi ne içerdeki belediye eş başkanlarımız ne de halkımız kayyıma boyun eğmedi. Hem içerde hem dışarıda mücadele ettik etmeye de devam edeceğiz” diye konuştu. 

‘Kazanacak olan bizleriz’

Uçar, devamında şunları söyledi: “Türkiye’de hem Kürt hem de Türk kadın hareketi var. Özel savaş politikalarıyla gasp edilmeye çalışılıyor. Bu politikalara ‘Jin, jiyan, azadî’ ile cevap verildi. Bu seçim iktidar ve toplum arasında emek ve özgürlük ittifakıyla toplumun değişim talebine karşılık verilecektir. Bunca anti demokratik uygulamaya karşı asıl güç biziz. Ölüm siyaseti yapanlara karşı yaşatma ve yeşertme siyasetine emek verdi. Kazanacak olan genç, kadınlar yani bizleriz.”

Azadi Partisi Genel Başkanı Ayetullah Aşiti, seçim gündemi ve Kürt birliğine dikkat çekti. Aşiti, “Birlik olmazsa kazanma da olmaz. Yanlışlarımızı doğrularımızı belirlemeli birlikte hareket etmeliyiz. Bunca baskılara karşı biz neden direnmiyoruz? Neden vazifemizi ciddi bir şekilde yerine getiremiyoruz. Bunları dikkate almalıyız. Hatalarımızı görmeliyiz. Mücadele edersek kazanacağız. Başarılar” dedi.

Ümit Özdağ: Anlaşırsak yarın açıklama yapacağız Ümit Özdağ: Anlaşırsak yarın açıklama yapacağız

DDKD: Başarı Kürtlerin olacak

DDKD Abdulhey Okumuş, “Yıllardır Kürtler üzerinde imha ve inkar siyaseti yürüttüler ama başaramadılar. Yine cezaevlerinde aynı siyaseti yaptılar ama başaramadılar. Biz Kürtler direnişin sembolü olduk bu yüzden de başarı yine Kürtlerin olacak. Biz Kürtler parlamentoda her yerde mücadele ediyoruz. Özgürlük yakındır. İttifakımızı iyi kullanırsak kesinlikle başarıya ulaşacağız. Başarı biz Kürtler, başarı Yeşil Sol Parti için” diye konuştu.

Öztürk: Cevabımız tarihi olmalı

Barış Annelerini selamlayarak konuşmasına başlayan DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk ise, “Türk siyaseti savaşı ve Sayın Öcalan üzerindeki tecridi derinleştirdi. Bütün kurumlara ve dört parçada Kürtlere saldırdılar. Her zaman bize karşılar ve bu savaşlarını sürdürdüler. Kürdistan için bu ittifak çok önemli ve tarihi bir gündür. Saldırı kimliğimize saldırıdır. Bu saldırılara karşı cevabımızı vermeliyiz. AKP-MHP bütün Kürtlere ve halklara karşıdır. Bu yüzden cevabımız tarihi olmalıdır. Başarı bizimdir” ifadelerini kullandı.

Kamaç: Zulmü gönderecek, adaleti getireceğiz

PİA Genel Başkanı Mehmet Kamaç, “Kürdistan’da ve Türkiye’de oluşturulan ittifakların amacı birdir. Bu işler tarihi işlerdir. Zulüm ve inkar üzerine kurulan rejimi göndereceğiz. Özgürlüğü ve demokrasiyi de inşa edeceğiz. Zulmü gönderecek adaleti getireceğiz” mesajı verdi.

Çiftyürek: Kürt siyasetinin önünü açalım

Son sözü alan KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek ise, şunları ifade etti: “Ya birlik ya birlik, ya birlik. Ya hep birlikte başaracağız ya da kaybedeceğiz. Bu ittifakı kuranların emeğine sağlık. Kürdistan’ın bütün savaşanlarına selam olsun. Jina Amini şahsında Kürdistan’ın her parçasında mücadele veren kadınlar onurumuzdur, onlara da selam olsun. İttifakımızın kapısı bütün partilere açıktır. Bu ittifakla Kürtlerin barış ve özgürlüğünü sağlayacağız. Onları sandıkta yeneceğiz, bu seçimde gidecekler. AKP’ye gitmesinler Yeşil Sol’a gitsinler. İstanbul, İzmir, Konya’ya çağrıda bulunuyorum, bütün çağrılarımızı Ankara’dan yapıyoruz ama bu sadece Ankara ile olacak iş değil. Bu yüzden Kürt siyaseti demokrasi siyasetidir. Halkımıza çağrımızdır bu sorunları ortadan kaldıralım ve Kürt demokratik siyasetinin önünü açalım. Amed’in özgürlüğünü sağlayalım.” (Kaynak: MA)