CHP 38'inci Olağan Kurultayı'nda, ikinci tur öncesi Kılıçdaroğlu'na 'çekilemezsin' denilerek baskı yapıldığı ortaya çıktı. O anlara dair görüntüleri paylaşan gazeteci Şaban Sevinç, Ekrem İmamoğlu’nun ‘Onursal Genel Başkan ilan ederiz’ diyerek Kılıçdaroğlu’na çekilmesi tavsiyesinde bulunduğunu da öne  sürdü.

Tahir Elçi duruşması başladı Tahir Elçi duruşması başladı

CHP’nin hafta sonu yapılan 38’inci Olağan Kurultay’ındaki ilk tur oylamasında 664 oy alan eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 682 oy alan Özgür Özel’in gerisinde kalmış, gidilen ikinci turda ise Özel oyların salt çoğunluğunu alarak partinin yeni Genel Başkanı oldu.

İlk tur oylamasının ardında medyada ‘adaylıktan çekildi-çekilecek’ şeklinde haberler yayımlandığı sıralarda Kılıçdaroğlu’na ‘çekilemezsin’ denilerek baskı yapıldığı anlara dair görüntüler ortaya çıktı.

Bizim TV Yayın Yönetmeni Şaban Sevinç tarafından sanal medyada paylaşılan görüntülerde, Kılıçdaroğlu’nun etrafının saran delegelerle hararetli şekilde tartıştığı ve aralarından birinin o anlarda ‘Hayır, hayır, izin vermiyorum çekilmenize" dediği duyuluyor.

Sevinç, paylaştığı görüntülere şu notu düştü: “İşte o olay… CHP Kurultayında ilk tur oylama sonrası Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylıktan çekilmesi tartışmaları ve Kemal beye yapılan “çekilemezsin” baskıları… #ChpKurultayı “Hayır hayır hayır, izin vermiyorum çekilmenize…”

Videoda Kılıçdaroğlu’na “Hayır hayır hayır, izin vermiyorum çekilmenize…” diye bağıran kişinin gazeteci İmambakır Üküş olduğu öne sürülüyor.

Görüntüleri paylaşan Sevinç, konuk olarak bağlandığı TV100 yayınında İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ‘siz Onursal Genel Başkan ilan ederiz’ diyerek Kılıçdaroğlu’na çekilmesi tavsiyesinde bulunduğunu da ileri sürdü.

Sevinç, o anlarda yaşananları şöyle anlattı: “Ekrem Bey, Kılıçdaroğlu’nun çekilmesini tavsiye etti ‘Efendim çekilirseniz sizi de Onursal Genel Başkan ilan ederiz’ diye kendisine bir tavsiyede bulundu çünkü 2. turda Sayın Kılıçdaroğlu’nun kazanmasının mümkün olmadığı ortaya çıkmıştı. Kemal Bey bunu kabul etti ve çekilme kararını yakın arkadaşlarına iletti. Ancak bir gazeteci var İstanbul’da Sayın Kılıçdaroğlu’nun danışmanı gibi, o Sayın Kılıçdaroğlu’nun kolunu tutarak ‘Sakın çekilmeyin, biz izin vermiyoruz’ demiş. Onun ardından Gamze Akkuş İlgezdi ve Neslihan Hancıoğlu’da duygusal bir şekilde ağlamışlar ve ‘Çekilmeyin, vuruşa vuruşa kaybedelim’ demişler, bunun üzerine Kemal Bey fikrini değiştirmiş.”