HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, 21 Mart’ta Diyarbakır’ın Lice ilçesinde evine giderken 4 polis tarafından durdurularak araca bindirilen ve götürüldüğü yerde darp edilen 14 yaşındaki Y.D’yi Meclis gündemine taşıdı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Özsoy, Y.D’nin darp edildikten sonra hastanede dile getirdiği “İstiklal marşını ezberlemezse öldürüleceği” ifade atıfta bulundu ve önergenin gerekçesinde şu ifadelere yer verdi:

Ağrı'da sel: Çok sayıda evde maddi hasar oluştu Ağrı'da sel: Çok sayıda evde maddi hasar oluştu

“Çocuğun babası Yılmaz D. ve Avukat Ramazan K., Yusuf D. isimli çocuğun  polis olarak kendini tanıtan 4 kişi tarafından bir araca bildirilerek 7 saat boyunca kaba işkenceye maruz kaldığı “İstiklal marşı, Mehmetçik Marşı ve Gençlik Hitabesini ezberlememesi halinde öldürüleceği” yönünde tehdit edildiği, daha sonra bir dere kenarına elleri ile ayakları bağlanarak atıldığını, Çocuğun Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavisi sürdüğü, Baba Yılmaz D.’nin olayı öğrendikten sonra gittiği Lice Devlet Hastanesi’nde polisler tarafından tehdit edildiği, babaya, ‘Bunlar size yetmiyor, tekrardan Beyaz Torosların gün yüzüne çıkmasını istiyorsunuz’ şeklinde tehditlerde bulunuyor” dediği, doğrulandı”

Özsoy, Bozdağı’n yanıtlaması istemiyle şu soruları sıraladı:

“1)Yapılan işkenceler, polislerin yurttaşlara karşı rahatça suç işleyebilmesi,  güvenlik güçlerinin cezasızlık ile ödüllendirilmesi ve suçların ‘görevin ifası’ adı altında meşrulaştırılması sebebiyle katlanarak devam etmektedir. Normalleştirilen bu cezasızlık politikalarına karşı Adalet Bakanlığı olarak ne zaman görevinizin sorumluluğunu yerine getirip işkencelere son verilmesi yönünde adımlar atacaksınız?

2)14 yaşındaki bir çocuğa yapılan işkence, yürürlükteki ulusal ve imzacısı olduğunuz uluslararası hukuk kurallarının hangi maddelerine güvenilerek, dayanılarak kimler tarafından yetkilendirilerek, resmi görevliler tarafından yapılmıştır?

3)Olayla bağlantılı kaç polis memuru tespit edilmiştir, soruşturma kapsamına kaç şüpheli görevden alınmıştır? Olayda adı geçen polis veya polisler hakkında ne tür bir işlem yapılacaktır ve bu işlemler kamuoyuyla paylaşılacak mıdır?”