SUR AJANS/ Futbol tarihine ırkçı ve fiziksel saldırılarla adını duyuran Bursaspor-Amedspor karşılaşmasında skandal gerçeği Başkan Yıldırım duyurdu. Yıldırım, TFF Başkanının telefonunu kapattığını söyledi.

TFF 2 Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden ve ligde lider konumda olan Amedspor bugün Bursapor’a konuk oldu. Gündeme damga vuran maçta futbol dışında her şey yaşandı. Amedspor kafilesinin konakladığı otelin önünde sabaha kadar ırkçı sloganlar atıldı. Maç esnasında da devam eden saldırıların ırkçı boyutu Bursaspor tribünlerinde açılan JİTEM görsellerinde kendi gösterdi.

Maçın başlangıç düdüğü öncesi başlayan saldırlar, maçın bitiş düdüğünden sonra da devam etti. Sosyal medyadan on binlerce tweetin atıldı ve TFF göreve çağrıldı. Maçın iptal edilmesi gerekirken devam edilmesi şaşkınlıkla karşılanırken, Amedspor Başkanı Selahattin Yıldırım TFF Başkanının telefonunun kapalı olduğunu duyurdu.

Maç sonrası açıklamada bulunan Başkan Yıldırım, saldırılarının boyutunu ve iptal edilmeyen maça ilişkin şu paylaşımda bulundu:“Dünden beri yaşanan bütün barbarlığa,saldırılara,müdahalesizliğe TFF Başkanının telefonunu kapatmasına,Hakemin maçı tatil etmesi için birinin ölmesini beklemesine rağmen sahada korkusuzca mücadele eden aslanlarımızı hocalarımızı ve yöneticilerimizi tebrik ederim @amedskofficial”

Maç sonun soyunma odasına giden futbolcular bu kez Bursaspor’un akrediteli personellerinin saldırısına uğradı ve saldırıda birden çok Amedsporlu futbolcu yaralandı.

Diyarbakır Barosu ise Bursaspor taraftarının açtığı JİTEM’ci Yeşil ve Beyaz Toros görselleri ile ırkçı söylemlere ilişkin Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.