İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos 2019’da ikinci defa kayyım atanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde usulsüz yapıldığı belirtilen ihalelere yenileri eklendi. Kayyım Mahmut Demirtaş yönetimindeki belediyenin Cebrail Aslan idaresindeki Fen İşleri Daire Başkanlığı bünyesinde üçüncü defa “Muhtelif Yollar” adı altında ihaleler gerçekleştirildi.

Mardin’in merkez ve diğer ilçelerinde 2020 yılından bu yana peş peşe yapılan ihaleleri alan firmaların sürekli aynı firmalar olması dikkat çekiyor, ihaleleri alan firmaların isimleri değişmesine rağmen, adresleri ve sahipleri aynı kalıyor.

Yüzlerce milyonluk ‘muhtelif’ yollar

Kayyım yönetimi tarafından 2021 ve 2022 yılında Midyat, Nusaybin, Dargeçit, Ömerli, Savur, Kızıltepe, Artuklu, Yeşilli, Mazıdağı ve Derik ilçeleri için “muhtelif yol yapımı” adı altında yapılan ihalelere yenileri eklendi. 2023 yılında bir kez daha aynı ilçeler için kayyım yönetimi tarafından “Muhtelif yol yapım işi” adı altında ihaleye çıkıldı. Toplam değeri 500 milyonu aşan ihaleler kapsamında “muhtelif yol” denilmekle yetinildi.

Kayyım yönetimindeki Cebrail Aslan Başkanlığındaki Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından 3 Nisan’da “Mardin İli Midyat, Nusaybin, Dargeçit, Ömerli ve Savur İlçelerinde Muhtelif Yol Yapım İşi”, “Mardin İli Kızıltepe, Artuklu ve Yeşilli İlçelerinde Muhtelif Yol Yapım İşi” ve “Mardin İli Mazıdağı ve Derik İlçelerinde Muhtelif Yol Yapım İşi” adı altında 3 ayrı ihale gerçekleştirildi.

Mazıdağ ve Derik ihaleleri için yaklaşık maliyet 100 milyon 857 bin 204 TL gösterilirken, ihaleye giren 9 firma arasında en düşük teklif 83 milyon 294 bin 100 TL bedelle ÇAMER Petrol Yapı Taşıma Turizm ve İnova Asfalt İnşaat Ticaret ve Sanayi Anonim şirketinin oldu.

Midyat, Nusaybin, Dargeçit, Ömerli, Savur ilçeleri için ise, yaklaşık maliyet 148 milyon 530 bin 771 TL olarak belirlenirken, ihalede en düşük fiyatı 124 milyon 468 bin 400 TL ile Uğur İnşaat ve Baştaşlar İnşaat ortaklığı verdi.

Gönçi Hızır Ziyareti tahrip edildi Gönçi Hızır Ziyareti tahrip edildi

Kızıltepe, Artuklu ve Yeşilli ilçeleri için 122 milyon 180 bin 261 TL yaklaşık maliyet belirlenirken, en düşük teklif 103 milyon 831 bin 190 TL ile Azfalt Yol Yapım Kimyasalları isimli şirketi tarafından verildi.

Henüz Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda (EKAP) sonuçları açıklanmayan ihalelerin en düşük teklifi veren firmalara verildiği öğrenildi.

İlçeler firmalar arasında bölüştürüldü mü?

Mazıdağ ve Derik için yapılan ihale 2022 yılında olduğu gibi yine Ömer Faruk Karabulut’a ait İnova Asfalt isimli firma ile birlikte Bünyamin Çam ve İbrahim Eryağma’ya ait Çamer Petrol isimli firmanın oluşturduğu ortaklığa verildi.

Midyat, Nusaybin Dargeçit, Ömerli ve Savur ilçelerine ilişkin ihalenin verildiği firmalar da dikkat çekti. AK Partili Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin’in kuzenine ait olan Uğur İnşaat ve Baştaşlar İnşaat ortaklığı 2022 yılında Midyat, Nusaybin ve Dargeçit ilçeleri için yapılan ihaleleri de alan firmalardı. Kızıltepe, Artuklu ve Yeşilli ilçeleri için yapılan ihaleyi alan Aziz Yaşar Gündoğdu’ya ait Azfalt Yol Yapım isimli firma ise, yine 2022 yılında Kızıltepe ve Artuklu ilçeleri için yapılan ihalenin verildiği AVC Grup’un Genel Müdürü olan Aziz Yaşar Gündoğdu’ya ait firma olması dikkat çekti. (Kaynak: MA)