orman kesimi

Türkiye’de artarak devam eden orman yangınları gündemdeki yerini koruyor. Son günlerde ise maden ocağına açılmak istenen Muğla'nın Milas ilçesine bağlı İkizköy'de bulunan Akbelen Ormanı'nda iki termik santral için asırlık ağaçların kesimi büyük tepki toplamış ve köylüler günlerce ormanlarına sahip çıkmak için eylem yapmıştı.

Kuraklık ve kirliliğin kıyısında Van Gölü Kuraklık ve kirliliğin kıyısında Van Gölü

Tüm bunlar gündemde sıcaklığını korurken Mardin’de Jeoloji Mühendisi Fahri Çelik, ilginç bir açıklamada bulundu. Çelik, ormanlık alanların yangınlardan korunması için maden sahasına dönüştürmesi gerektiğini savundu ve maden ocakları için de teşvik çağrısında bulundu.

Çelik şu sözleri sarf etti:

"Halkımızın hizmetine sunmamız lazım. İş adamlarına seslenmek istiyorum. Türkiye'nin ilerlemesi için, ihracatımızın artması için, Türkiye'nin kalkınması için hepsinin madenciliğe giriş yapması gerekiyor. Türkiye'de bilindiği gibi demir, bakır, krom, uranyum, petrol ve doğalgaz ülkemizde bolca bulunmaktadır. Türkiye'nin iş adamlarının hepsini madenciliğe giriş yapmaları lazım. Devletin de onlara destek vermesi gerekiyor. Bu madenler ister ormanda ister tarlada olsun çıkarılması gerekiyor. Maden zenginliktir, ülkenin kalkınmasında büyük bir rol oynar. Madencilik kötülenmemeli. Ormanda bir maden veya mermer ocağı yapıldığı zaman ormanı korumak için uygundur"