Maraş depreminde hayatını kaybedenlere adanan ve “Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla Mersin'in Akdeniz ilçesinde bulunan Tırmıl Alanı’nda gerçekleştirilen Newroz'a sağanak yağışa rağmen Mersin, Adana ve Osmaniye'den 7'den 70'e onbinlerce kişi katıldı.

Polis arama noktasında Emek ve Demokrasi Platformu'nun "Yaşasın Newroz. Newroz piroz be" yazılı pankartıyla, Amedspor'un bayrakları ve "Direniş Akdeniz" yazılı bazı pankartları alana alınmadı.

HDP Mersin İl Eşbaşkanları Bedriye Kuş, Hoşyar Sarıyıldız ve Newroz Tertip Komitesi Sözcüsü Özgür Çağlar, kitleyi selamlayarak, halkın Newrozu'nu kutladı.

Daha sonra Asrın Hukuk Bürosu'nun Newroz'a gönderdiği mesaj okundu. Amedspor forması giyen gençler sahneye çıkarken, kitle alkış, zılgıt ve "Amedspor halktır, halk burada" sloganı attı.

Newroz ateşinin yakılmasının ardından konuşan Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüsü Juliana Gözen, deprem bölgesinden hala "Sorulacak bir hesap var, kurulacak bir yaşam var" sloganlarının yükseldiğini ifade ederek, "Çok acılıyız, acımız yeni yeni yaşamın harcı olacak" dedi. Gözen, depremde halkı yalnız bırakan iktidardan hesap soracaklarını ve yeni yaşamı beraber kuracaklarını vurguladı.

Halkların Newroz’unu kutlayarak konuşmasına başlayan Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, AKP iktidarından 14 Mayıs'ta kurtulacaklarını söyledi. Devletin depremde halkı ölüme terk ettiğini söyleyen Uğur, "Yolumuz açık onları göndereceğiz" dedi.

Sakık: AKP ve MHP faşizmi depremin altında kaldı

Kürt siyasetçi Sırrı Sakık da, Newroz'un halkların özgürlük ateşi olduğunu söyledi. Depremde yaşamını yitirenleri anan Sakık, depremzedelerin acılarını paylaştıklarını ifade ederek, "AKP ve MHP faşizmi bir depremin altında kaldı" dedi. AKP ve MHP'yi bu seçimlerde göndereceklerini dile getiren Sakık, devletin yüzyıl boyunca Kürt halkını imha ve inkar yönetimiyle yönettiğini, bu yüzyılda tekçi anlayışı değiştireceklerini belirtti.

Newroz, sanatçı Cevdet Bağca, Derya Cengiz ve Dengbej dinletisi ile devam ediyor. (Kaynak: MA)