Şırnak'ta, 2018 yılında 5 milyon TL harcanarak yapılan mesire alanı bakımsızlıktan harabeye dönünce onarılmak yerine 146 milyon 900 bin TL bedelle bu kez millet bahçesine çevrilecek. Şubat 2024’te bitmesi öngörülen projenin hala kaba inşaatı sürüyor. 

HEDEP: 'Adayları halk belirleyecek' HEDEP: 'Adayları halk belirleyecek'

Ekonomik kriz yüzünden yurttaşlar zamlarla boğuşup geçim zorluğu çekerken, kamu kaynakları göz göre göre heba ediliyor. Bunu en iyi yansıtan örneklerden biri de Şirnex’te. Kentte, 2018 yılında 5 milyon TL harcanarak Şırnak Uludere karayolu üzerinde bulunan polis kontrol noktasının biraz yukarısında yapılan mesire alanı, birkaç yıl içerisinde adeta harabeye dönüştü. 

Sözkonusu alan 2014 yılında Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından Kentsel ve Çevresel Alt Yapının İyileştirmesi Mali Destek Programı kapsamında mesire alanı yapılmak üzere projelendirildi. 

Şırnak İl Özel İdaresi tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda 68 bin metrekare yeşil alan, bir adet gölet, 72 adet barbekü ve piknik ünitesi, 526 metre yürüyüş ve koşu parkuru, bin 800 metrekarelik meydan ve etkinlik alanı, bir adet futbol sahası, 1 adet voleybol oyun sahası, 1 adet basketbol oyun sahası, 1 adet Engelsiz çocuk oyun alanı,  4 adet çocuk oyun grubu, 3 adet fitness alanı, 80 araçlık otopark, 4 adet WC binası, 4 adet Engelli WC, 4 adet bebek bakım odası, 98 adet oturma bankı, 24 adet pergole, 1 adet süs havuzu, bir adet su deposu, spor alanları için soyunma, duş ve WC binası, yangın hidrant sistemi, çevre aydınlatma, kanalizasyon hattı, sondaj ve üniteler için içme suyu alanı inşa edilip yine bin 192 adet ağaç ve 2 bin 257 adet küçük bitki dikildi. 

2018 yılında tamamlanan proje, 5 milyon TL’ye mal oldu. Fakat sonrasında kaderine terk edilen mesire alanı dört yıl içerisinde harabeye döndü. Buna rağmen alan bakım onarımdan geçirilmek yerine bu kez ‘Millet Bahçesi’ yapılmak üzere 8 Kasım 2022’de ihaleye çıkarıldı. 

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı  (TOKİ) tarafından açılan ihale 146 milyon 900 bin TL (+KDV) bedelle BTC İnşaat Mimarlık Mühendisliği A.Ş.’ye verildi. Firma yapılacak işi daha sonra Pekyol İnşaat Ticaret LTD. ŞTİ. ile Cemre Madencilik İnşaat Elektronik Nakliyat Telekominikasyon SAN. TİC. LTD. ŞTİ. ortaklığına yükledi. Projenin bitim tarihi olarak ise 18 Şubat 2024 tarihi gösterildi. 

Ancak aradan bir yıl geçmesine ve projenin teslim tarihine 5 aydan az bir süre kalmasına rağmen alanda halen kaba inşaatı sürüyor. İş makinelerinin çalıştığı alanın üzerini toz bulutları kaplarken çalışmaların 2024 yılı sonundan önce tamamlanması zor görülüyor.

Bağ ve bahçelerinin toz duman içerisinde kaldığını belirten yurttaşlar, “İnsanlar burada dinlenip, piknik yapıyorlardı. Ama zamanla bakımsız kaldı ve kaderine terk edildi. Aslında küçük bir bakım yapılsaydı hem daha kısa sürede hazır edilirdi hem de çok para harcanmazdı. Ancak halkın parası bu şekilde hunharca harcanıyor. Bu gidişle birkaç yıl daha bu çalışmalar sürecektir” sözleriyle tepki gösterdi. (MA)