Kadın gazeteciler, Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği’ni (MKG) kurdu. Yenişehir ilçesindeki dernek binasında yapılan açılışa, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Diyarbakır milletvekilleri Adalet Kaya ve Ceylan Akça ile siyasi partiler ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

'Amacımız kadın gazetecilerin sesi olmak'

Açılışta konuşan derneğin kurucu üyelerinden Safiye Alağaş, 7 Ekim’in Kürt kadın gazeteciler açısından anlamının büyük olduğunu söyledi.

Ardından söz alan derneğin kurucu üyelerinden olan Roza Metina, katılımcılara destekleri için teşekkür etti. 7 Ekim’in direniş günü olduğunu dile getiren Metina, “Gurbetelli kalemiyle büyük bir mücadele verdi. O dönemde Özgür Basın üzerinde büyük baskılar vardı. Gurbetelli Ersöz tüm saldırılara karşı direndi, bize bunun mirasını bıraktı. Kürt kadınları tarihten bugüne kadar direndi. Şilan Aras, İran rejimi tarafından katledildi ve halen cenazesi ortada yok. Onun hayali kadın ajansının kurulmasıydı ve bu da JINHA ile gerçekleşti. Her ne kadar JINHA kapatılsa da Kürt kadın gazeteciler bugün JINNEWS ile mücadelesini sürdürüyor” dedi.

Gazetecilere yönelik baskıların yoğun olduğu bir süreçte Mezopotamya Kadın Gazetecilere Platformu’nun kurulduğunu hatırlatan Metina, “ Tüm Kürt kadın gazeteciler platformun altında birleşti. Eril medyanın şiddet diline karşı bu platform kuruldu. Kürt kadın gazetecileri bugün de dernekle yeni bir adım attı. Amacımız kadın gazetecilerin direnişini büyütmektir. Ortadoğu ve dünyadaki kadın gazetecilerin sesi olmak için bu derneği açmaya karar verdik” ifadelerini kullandı.

'Özgür basın tarihe not düşüyor'

DFG Genel Sekreteri Gülşen Koçuk ise, Gurbeteli Ersöz şahsında yaşamını yitiren Özgür Basın şehitlerini anarak, söze başladı. Mesleğe ilk başladıklarında kendilerine “Çektiğiniz her kare ile tarihi kayıt altına alıyorsunuz” denildiğini ve o günden bugüne bu bilinçle gazetecilik yaptıklarını kaydeden Koçuk, “Tarihi kayıt altına alan Özgür Basın bugün kendileri tarihe not düşüyor. Kadın haberciliği çok başka boyutta sürdürüyor. Bütün baskı, tutuklama ve katletmelere rağmen güçlü bir şekilde yoluna devam eden Özgür Basın geleneği var. Çok tarihi bir dönemde tarihi bir adım atıyoruz. Dört parça Kurdistan’da direnen kadın gazetecileri de selamlıyoruz. Rojava’da zorlu koşullarda kamerasıyla hakikati yazmaya, çekmeye çalışan gazeteciler var. Kürt kadın gazetecilerin attığı büyük adımı ve büyüyen örgütlülüğü selamlıyoruz. Saldırılara cevap olacağımızı belirtiyoruz” diye konuştu.

'Derneğin daimi başkanı Gurbetelli olacak'

İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin de,  derneğin kuruluşunun çok anlamlı olduğunu belirtti. Kadınların özgün örgütlenmesinin önemine değinen Keskin, şunları söyledi: “Bu derneğin bence her zaman ve daimi başkanı Gurbeteli Ersöz olacaktır. Onunla tanışma fırsatını yakalamış biriyim. Ersöz çok mücadeleci bir kadındı. Özgür Gündem gazetesi Genel Yayın Yönetmeliği yaparken ‘çok zorlu bir süreç yaşanıyor’ diyordu. Bugün de bu zorluk yaşanıyor. Egemenlerin savaşı söz konusu, tüm savaşlarda olduğu gibi bu savaşta da en büyük mağduriyeti yine kadınlar yaşayacaktır. Bu mağduriyetleri de en iyi Kürt kadın gazeteciler yazacaktır. Bu derneğin kurulması o nedenle önemli. Bizler de İHD olarak derneğin yanında olacağız.”

Açılış verilen kokteyl ile devam etti. (Kaynak: MA)

Diyarbakır’dan seslendiler: Son verin! Diyarbakır’dan seslendiler: Son verin!