Yeşil Sol Parti Muş Milletvekili Sümeyye Boz, kentteki kadın sığınma evi ile ilgili “güvenlik ve gizlilik” ilkesinin ihlal edildiğini belirterek, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı uyardı. 

Muş’ta Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren kadın sığınma evi ile ilgili “güvenlik” sorunu yaşandığı belirtildi. Konuya dair konuşan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Muş Milletvekili Sümeyye Boz, kentte Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı olan kadın sığınma evi ile ilgili “güvenlik ve gizlilik” ilkesinin ihlal edildiğini söyleyerek, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı uyardı. 

Şiddete maruz kalan bir kadını koruyan mekanizmaların devreye hemen alınmasının elzem olduğunu söyleyen Boz, “Özel savaş politikaları, ekonomik krizin derinleşmesi ve her türlü baskılardan doğrudan kadın etkileniyor. Hem hane içerisinde hem sokakta ve işyerinde şiddettin farklı türleriyle karşılaşan yine kadınlar oluyor. Onları bu şiddet sarmalından kurtarmak ya da dışına çıkarmak ve yeni bir yaşam inşa etmek için sığınma evleri önemli ve zorunludur. Ancak Muş’a baktığımızda ise orada bir Kadın Sığınma Evi var fakat güvenlik ve gizlilik ilkesi tamamen ihlal edilmiş durumda. Yaptığımız görüşmelerde aslında bu sığınma evinin herkes tarafından bilindiği, çalışanların oralı olmaları nedeniyle kurumun gizliliğinin sağlanmadığı ifade ediliyor. Bu durumda şiddetten uzaklaşmak için oraya gelen kadın bir tehlike ile karşı karşıya kalıyor” dedi.

Kürtçe, Wiktionary’de dünyanın en zengin 8’inci dili Kürtçe, Wiktionary’de dünyanın en zengin 8’inci dili

Şiddet uygulayan kişilerin adresi açık sığınma evlerine giderek tekrar şiddet uygulamayacakları garantisinin olmadığını ifade eden Boz, “Bu nedenle acilen güvenlik ve gizlilik konusunda bir çalışmanın yapılması gerekiyor. Sığınma evi ile ilgili birçok iddia var, yine kentte şiddet ile ilgili çok sayıda vaka var ama hiçbiri herhangi bir kurum tarafından kayıt altına alınmıyor. Kaldı ki var olan kayıtlar da bizimle paylaşılmıyor. Bu nedenle elimizde hiçbir veri yok. Biz de verilerin tarafımıza verilmesi için soru önergesi verdik” diye konuştu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın görevinin sadece nafaka ile ilgili açıklama yapmak olmadığını ifade eden Boz, “Asli görevleri olan kadın korumayı onlara hatırlatmak gerekiyor. Bu açından da var olan mevcut sığınma evinin yeterli koşulu sağlamadığı, güvenlik ve gizlilik ilkesini taşımadığını görüyoruz. Sığınma evi ile ilgili çok fazla iddia var ama en önemlisi belediyenin zorunlu olan sorumluluklarını yerine getirmemesidir. Çünkü belediye kanununda nüfusu 100 bini aşan yerlerde belediye sığınma evi açmak zorundadır. Belediyenin yıllardır bu konuda bir girişimde bulunmadığını gibi bu konuda çekimser durduğunu da biliyoruz. Belediye neden sığınma evi açmıyor sorusunu sormamız gerekiyor. Biz meclis faaliyetleri çerçevesinde bu durumu sürekli dile getireceğiz” diye konuştu.

Boz, Sığınma Evi ile ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş ile İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.