‘Laik Eğitim, İnsanca Yaşam, Demokratik Türkiye’ mitingine saatler kaldı ‘Laik Eğitim, İnsanca Yaşam, Demokratik Türkiye’ mitingine saatler kaldı

Meclis Genel Kurulu’nda Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) milletvekillerinin yurtdışı yasağı ve pasaportlarına konulan tedbir kararları gündeme geldi. Gazze’de yaşanan savaş suçlarına dair kürsüye çıkan Saadet Partisi Grup Başkanvekili İsa Mesih Şahin, “Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir heyet oluşturulmasını ve bu heyetin Türkiye adına bölgeye gitmesini öneriyoruz. Dışişleri Bakanlığı, Mısır ve Birleşmiş Milletlerin bilgisi dâhilinde Refah Sınır Kapısı ve Gazze'deki bombalanan hastane de dâhil olmak üzere bölgeyi yerinde inceleyecek bir heyetin bölgeye gitmesini öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Sadece kendilerinin değil, çocuklarının, eşlerinin, birinci derece yakınlarının da pasaportlarında tahdit var’

Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder ise, bunun üzerine söz olarak, “Ben de özellikle Grup Başkan Vekillerine, eğer izinleri olursa, bu konuşmayla bağlantılı bir hâlimizi arz etmek istiyorum. Şimdi, Sayın Şahin ‘Bir heyet oluşturalım ve gidelim’ dedi. Gitmeyi çok isterim gerçekten, bütün kalbimle. O acıları yerinde görmek, onlara ses olmak ama yurt dışı yasağım var. Benimkini mahkeme koydu, Meclis diyebilir ki ‘Mahkemenin iradesine biz karışamayız.’ Fakat grubumuzun 15 sayın milletvekili İçişleri Bakanlığındaki bir bürokratın imzasıyla, hakkında hiçbir mahkeme kararı olmaksızın bu seyahate katılamayacak. Onların pasaportlarında tahdit var, sadece kendilerinin değil, çocuklarının, eşlerinin, birinci derece yakınlarının da pasaportlarında tahdit var” dedi.

İYİ Parti: Demokratik geleneklerimize aykırı

 İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu da, “Türkiye Büyük Millet Meclisinin Başkanlığına riyaset eden bir milletvekilinin yurt dışına çıkışına mani olmak bütün demokratik geleneklerimize ve teamüllere aykırıdır. Dışarıdan bakıldığında bu, gülünecek durumdur. Bu durumun düzeltilmesi noktasında da derhal vaziyet alınmasının gerekli olduğu kanaatini taşıyorum” ifadelerini kullandı.