SUR AJANS/ Milyonlarca öğrenci üniversite hayalini gerçekleştirmek için bugün başlayan YKS maratonuyla ter döküyor.

Avesta’da Kürtçe kursları 1 Ekim’de Avesta’da Kürtçe kursları 1 Ekim’de

TYT, AYT, YDT olarak 3 oturumdan oluşan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başladı. Saat 10:30’da başlayan ve ilk oturum olan TYT’de öğrenciler 120 soruyu 165 dakikada yanıtlamaya çalışacak.

3 oturum olarak yapılan YKS’nin diğer 2 oturum ise yarın yapılacak.

Diyarbakır'daki öğrenciler erken saatlerde sınava gireceği okullarına aileleri ve yakınlarıyla birlikte gitti. Ancak bazı Diyarbakırlı öğrenciler ise ÖSYM’nin yoğun başvuru gerekçesiyle çevre illerde sınava girdi.

Sınav yerlerinin açıklanmasıyla birlikte Sivas, Ankara gibi uzak illerde sınava gireceklerini gören öğrenciler sosyal medyada bu duruma tepki gösterdi. Tepkilerin büyümesiyle birlikte ÖSYM kısmi olarak geri adım attı ve bazı öğrencilerin sınav yerlerini uzak illerden alarak bu kez de Mardin, Bingöl, Batman gibi illere verdi.

Sınav yerleri değiştirilmeyen öğrenciler ise ÖSYM’nin ısrarına yenik düşerek Sivas’a gitmek zorunda kaldı.

Diyarbakır’dan Sivas’taki Karşıyaka Nuri Dönmezcan İlkokulu’na sınav için giren öğrenciler ilginç bir durumla karşılaştı.

144 kişinin sınava gireceği Nuri Dönmezcan İlkokulu’na sadece 6 öğrenci sınava girdi. 138 öğrencinin katılmadığı YKS sınavı ise önümüzdeki günlerde yeni bir tartışmanın zeminini oluşturacak gibi duruyor.

Tepkiler sonrası ÖSYM’nin ‘uzak illerde giren öğrencilerin sınav yerleri tekrar değiştirildi’ şeklinde açıklamasını boşa düşüren Nuri Dönmezcan İlkokulu’ndaki durum. ÖSYM’nin tutumunun neden olduğu tabloyu gözler önüne serdi.