Oy ve Ötesi Derneği, 28 Mayıs seçimlerinde sandıklarda görev almak isteyen gönüllü başvurusunun 200 bini aştığını aktardı. 14 Mayıs seçimlerine seçime oranla sandık gözlemcisi olmak isteyenlerin sayısının 3’e katlandığını duyuran dernek yetkilileri, 14 Mayıs’ta ülke genelinde 72 bin sandık gözlemcisi gönüllünün yer aldığını açıkladı.

 Dernek yetkililerinin verdiği bilgiye göre, 18 yaşını doldurmuş ve seçme hakkına sahip her yurttaş, Oy ve Ötesi Derneği gibi faaliyet gösteren platformlara ya da partilere başvurarak sandık gözlemcisi olabiliyor. Sandıkta gözlemci olmak isteyenlerin mutlaka eğitim alması gerektiğini ifade eden dernek yetkilileri, eğitimlerin online veya yüz yüze alınabildiğini ve eğitimlerin her yurttaşın katılımına açık, bir ön kayıt ihtiyacı olmadan verildiğini belirtti.

Diyarbakır’da Erdoğan’ın afişleri, seçim yasaklarına rağmen yine indirilmedi Diyarbakır’da Erdoğan’ın afişleri, seçim yasaklarına rağmen yine indirilmedi

Seçmenin sayımı izleme hakkı var

Derneğin açıklaması şöyle: “Eğitimlerde seçim gününün akışı, yasal dayanaklar ve seçim günü için derlenen barışçıl davranış tavsiyeleri. Gönüllülerimizin gün sonunda ilan edilen sandık sonuç tutanaklarını fotoğraflayarak sistemimize yüklemeleriyle anında oluşan veriler ise talep eden tüm siyasi partilerle paylaşıyoruz. Bununla birlikte her seçmenin sayımları izleme hakkı var.”