Ağrı’nın Patnos ilçesinde Newroz kutlaması gerçekleştirildi. HDP'li Patnos Belediyesi otobüsleri ile Patnos ilçe otogarının bulunduğu alana taşınan halk, büyük bir coşku ile Newroz'u kutladı.

HDP Milletvekili Muazzez Orhan, Newrozun "Yeniden doğuşun bayramı, zülme karşı direnişin, Dehaklara karşı başkaldırının bayramı" olduğunu söyledi.

‘Baskılarla tükenmeyiz biz, buradayız’

Orhan, Mazlumların, Rehşanların, Zekiyelerin ruhuyla herkesin Newrozunu kutladığını ifade etti. Maraş merkezli bu yılki Newrozu üzüntü ve öfkeyle karşıladıklarını kaydeden Orhan, "Binlerce canımızı enkazlar altında bırakan, ölüme terk edenlere karşı söylüyoruz; Bunun hesabını soracağız sizlerden. O günler yakın ve bu gücü gösterenler bugün Newroz alanlarında" diye konuştu. Orhan konuşması esnasında "Zindanlara özgürlük" sloganlarına karşı Orhan, "Sayın Öcalan'ı, Figen Yüksekdağ’ı, Gültan Kışanak'ı ve Demirtaş olmak üzere bütün arkadaşlarımızı özgürleştireceğiz. Baskılarla tükenmeyiz biz, buradayız, burada olmaya direnmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

‘Newroz ateşi ile sandıklara akacağız’

Seçim sürecine değinen Orhan, “Bizler bu iktidarı sandıklara gömeceğiz. Bu seçim yüzyılın seçimidir. Bu seçim Kürt halkının özgürlüğünün mücadelesi olacak. Bu yüzden bu seçim çok önemli. Bu seçim tecrit politikalarının son bulduğu, Sayın Öcalan'a özgürlük yolunun açıldığı bir seçim ve yıl olacak. Hepinizi bu seçimde en üst düzeyde sandıklara sahiplenmeye çağırıyoruz. Bu yüzden Newroz ateşi ile sandıklara akacağız" ifadelerini kullandı.

Amedspor

Ağrı HDP Milletvekili Abdullah Koç ise, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Amed diye bir yer yoktur" söylemini hatırlatarak, "Faşist biri çıkıp diyor ki Amed diye biri yok. Amed on bin yıldır burada var, siz yoktunuz siz. Panos var, Agirî var, Sipan var ama olmayan tek şey sizlersiniz" şeklinde tepkisini dile getirdi.

Koç, konuşmasını Yılmaz Güney'in sözleri ile sonlandırdı: "Yoksulluk ve gözyaşı Kürt halkının kaderi değildir. Dost ve düşman herkes bilsin ki kazanacağız, mutlaka kazanacağız."

Yapılan konuşmaların ardından Barış Annesi Cedide Yılmaz, Newroz ateşini yaktı.

Newroz, yerel sanatçıların sahne alması ile devam ediyor.