Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür katıldığı bir programda Maraş merkezli depremlerin ardından yeni uyarılar yaptı.

Prof. Dr. Görür, “Kayseri halbuki canlı bir fayın üzerinde oturuyor" vurgusuyla kentteki deprem tehlikesine işaret etti.

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Maraş merkezli 6 Şubat'ta gerçekleşen depremlerin ardından uyarılarına devam etti. Fatih Altaylı'nın YouTube'daki programına konuk olan Prof. Dr. Görür, "Türkiye'deki deprem beklentim benim biraz daha değişti" diyerek yeni stres noktalarına dikkat çekti.

Görür Doğu Anadolu'ya dikkat çekerek, "Doğu Anadolu'da stresi biriktirmiş, deprem oluşturma periyodu yaklaşmış olan faylarda erken harekete geçme olabilir. Doğu Anadolu Avrasya ile Arap Levhası arasında sıkışıyor" dedi.

Kültür Bakanlığı’ndan Diyarbakır Cezaevi için “Danışma Kurulu” kararı Kültür Bakanlığı’ndan Diyarbakır Cezaevi için “Danışma Kurulu” kararı

Bazı bilim insanlarının yanlış açıklamalarda bulunduğunu ifade eden Görür, "Mesela Kayseri'de Deprem oldu. Ama kimileri de çıkıyor; 'Kayseri'de 7 büyüklükte deprem olmaz' diyor. Kayseri halbuki canlı bir fayın üzerinde oturuyor. Üzerinde oturduğu fay 700 kilometre uzunluğunda. Bir fay depremi ne zaman oluşturur tekerrür periyodu dolarsa" diye belirtti.

‘Ne kadar sıkışmak demek o kadar stres’

"Benim deprem beklentim biraz değişti” diyen Görür, sözlerini şöyle sürdürdü: “6 Şubat depremlerini çok normal, rastgele herhangi bir levha içindeki bir fayın deprem üretmesi gibi algılamamak lazım. Burada 3 levha bağıl olarak birbirlerine göre ciddi hareket yaptılar. En azından 7.5 metre. Bu levhaların bu boyutta hareket etmeleri onların yakın çevrelerindeki her şeyi etkiledi. Stres alanını değiştirdi. Stres bir fayın kendi içindeki kayayı kırmak için ihtiyaç duyduğu kuvvet. Bu levha hareketleri her fayın içine o kayaları kırmak için ihtiyaç duyduğu kuvveti yükledi. Depremin olduğu gün 'Hatay'a, Adana havzasına dikkat edin' dedik. 15 gün sonra Hatay'da 6.3 oldu. Adana'da bazı depremler oldu. Malatya'ya Elazığ tarafına dikkat edin dedik. Elazığ 2020'de deprem oluşturdu. Elazığ'da sorun görmüyorum. Hatta 'Adana, Kayseri, Sivas ve Bingöl'de deprem olursa şaşırmayın' dedim. Malatya Doğanşehir fayına ise dikkat edin diye özellikle altını çizdim. Tunceli Ovacık fayına doğru da dikkat etmek gerekiyor. Doğu Anadolu'da stresi biriktirmiş, deprem oluşturma periyodu yaklaşmış olan faylarda erken harekete geçme olabilir. Doğu Anadolu Avrasya ile Arap Levhası arasında sıkışıyor. Ne kadar sıkışmak demek o kadar stres. Bu hemen deprem olacak demek değil. İşte stres yükleme bardaktaki son damla görevini göreceği faylarda depremi önceye çekmiş olabilir.”