Roboski İçin Adalet Girişimi, Roboskî Katliamı’nın 140’ncı ayına dair İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi binası önünde açıklama yaptı. Açıklamada, “Katiller bulunsun, Roboski bir daha asla” pankartı açıldı. Roboski İçin Adalet Girişimi üyesi Tanju Gündüzalp, katliamın üzerinden 11 yıl geçmesine rağmen adalet arayışının sürdüğünü vurguladı.

‘Hiçbir katliam yargıdan azade kalmayacak’

Almanya’daki barış mitingine çağrı: Gün, 'bana ne’ demenin günü değil Almanya’daki barış mitingine çağrı: Gün, 'bana ne’ demenin günü değil

Gündüzalp, “Adaletin sağlanacağı güne kadar her ay burada olacağız. Ya Roboski ve bölge halkı başta olmak üzere hepimizin vicdanını rahatlatacak adımları atacaksınız ya da insanlık tarihinin kirli, yüz kızartıcı hafızasında hak ettiğiniz yerde konumlanacaksınız” dedi. Adalet gelmediği sürece ülkede katliamların devam edeceğine dikkati çeken Gündüzalp, "Hiçbir katliam yargıdan azade kalmayacak, bugün ya da yarın hesabı sorulacak, sorumlular yargılanacak" diye kaydetti.

‘Bu toprakların utancı, kanayan yarası ve adalet arayışıdır’

Roboskî’ye adalet gelmeden ülkeye adaletin gelmeyeceğini vurgulayan Gündüzalp, şöyle devam etti: "Yaşadıklarımızın aslı; devlet, cezasızlık, savaş ve adaletin olmayışıdır. Biz, adalet arayışının, bir arada ve barış içerisinde yaşamanın tarafıyız. Devlet ve iktidar şiddetine karşı, Roboski ve tüm katliamlar için bir araya gelerek adaleti sağlayacağımız güne kadar yataklarımızda rahat uyumayacağız, uyutmayacağız da. ‘İnsan olarak ne yapabilirim?’ sorusunu soran herkese her ayın 28’inci günü Roboski Katliamı’nı hatırlatmaya, haykırmaya, ‘gelin sesimizi birlikte yükseltelim’ demeye devam edeceğiz. Roboski, devletin ve iktidarın sınavıdır. Bu topraklarda barış ve adaletin yolu, mutlaka ve önce Roboski’den geçecektir. Bu toprakların utancı, kanayan yarası ve adalet arayışıdır. Acının utandığı, devletin utanmadığı Roboski’nin sorumluları hesap vermeden helalleşme ve adaletten söz edilemez." (Kaynak: MA)