Alkan’dan Bingöl açıklaması: Odağımız Kahramanmaraş’ta ama kulağımız Yedisu civarındadır Alkan’dan Bingöl açıklaması: Odağımız Kahramanmaraş’ta ama kulağımız Yedisu civarındadır

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF),  8 Mart dolayısıyla dünya çapında tutuklu kadın gazetecilerin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması çağrısında bulundu.

RSF'nin basın özgürlüğü barometresine göre, şu anda dünya çapında cezaevinde olan 550 gazeteci ve medya çalışanından 73'ü, yani yüzde 13'ten fazlası kadınken, bu oran son 5 yılda ikiye katlandı.

İran’da 12 kadın gazeteci tutuklu

RSF’nin internet sayfasında yer alan açıklamada, İran'da şu anda tutuklu 12 kadın gazeteciden 11'inin Kürt kadını Jîna Emînî katledilmesinin ardından yaşanan protestolar sonrası tutuklandığı belirtildi.

Afganistan'daki durum

Afganistan'da durumun, 2 yıldan kısa bir süre içinde tanınmayacak kadar değişti kaydedilen açıklamada, “2021 yazına kadar var olan 526 medya kuruluşunun yarısı kapanmak zorunda kaldı ve kadın gazetecilerin neredeyse tamamı işini bırakmak zorunda kaldı.  Kaç tanesinin kaçmayı başardığı tam olarak bilinmese de bazıları ülkeyi terk etti.