SUR AJANS/ Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı çıkarak Altılı Masa’dan kalkan Akşener’in bugünkü çıkışını değerlendiren Araştırmacı Reha Ruhavioğlu, “Akşener’in bugün masayı sert sözlerle dağıttı. Bugünkü krizden en mutlu ve en memnun kişi Tayyip Erdoğan’dır. Bugün muhalefet seçmeninin moralinin bozulduğunu biliyoruz. 2018’in benzer senaryosu tekrar ediyor aslında. 2018’de olduğu gibi son dakika bilmediğimiz bir elin işin içine girdi” dedi.

İZENERJİ işçileri eylemde: Eşit işe eşit ücret İZENERJİ işçileri eylemde: Eşit işe eşit ücret

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayı hakkında bugün yaptığı açıklama siyasete damga vurdu. Uluslar arası basın kuruluşları “Türkiye muhalefeti, seçimde gösterilecek aday sebebiyle bölündü” başlığıyla okuyucularına haberi verdi.

Önceki gün Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde 12’nci toplantısını yapan Altılı Masa’nın liderleri ortak metindeki “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayımız konusunda ortak bir anlayışa ulaşmış bulunuyoruz” ifadesine imza attı. Metinde imzası bulunan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, adayın açıklanacağı 6 Mart tarihi öncesinde kameralarının önüne geçerek Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı çıktı ve Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş’a aday olmaları için çağrıda bulundu. Araştırmacı Reha Ruhavioğlu, Akşener’in açıklamalarını gazetemize değerlendirdi.

Millet İttifakı’nın 12’nci toplantısı sonrası yayımlanan ortak metinde imzası bulunan Akşener’in bugün imzaladığı metinin dışında yaptığı açıklama akıllarda soru işaretleri bıraktı. Altılı Masanın 12’nci toplantısındaki ortak metne ve daha önceki toplantılara dikkat çeken Ruhavioğlu, yapılan görüşmelerde liderlerin bilgisi dahilinde olduğunu ve Akşener’in de bunu bildiği ancak sürpriz bir şeymiş yaşanmış gibi açıklamalarda bulunduğunu söyledi.

2018’de muhalefet bloğunun ortak aday için Abdullah Gül ile yaptığı görüşmelere atıfta bulunan Ruhavioğlu, Akşener’in o dönemde de Gül’ün adaylığına karşı çıktığını hatırlattı. 2018’in benzer senaryosu tekrar ediyor diyen Ruhavioğlu, şöyle devam etti:

“Dün akşam bir mutabakat metni yayımlanıyor ve bu sabah masa dağılıyor. 2018’in benzer senaryosu tekrar ediyor aslında. 2018’i hatırlayın ortak adayda Abdullah Gül’den yana ortaklaşılıyordu neredeyse. Akşener son dakikada ittifaktan çekilerek bu planı bozmuştu. Yani kazanacak aday iddiasını öne sürmekten kaybettiren aday yaratmaya giden bir süreç bu. Meral Akşener’in bugünkü hamlesi ortak aday Kemal Kılıçdaroğlu olacaksa ona kaybettirmeye yönelik olarak işlemeye başladı. Muhalefet bloğunun içine bir torpil bırakıldı ve o torpil herkesi ürkütmüş görünüyor. Bu torpilin ateşi dindiğinde ne olacak onu hep birlikte göreceğiz. Bugünkü sıcak havada görünen şey: 2018’de olduğu gibi son dakika bilmediğimiz bir elin işin içine girdi ve İyi Parti ittifak masasından çekildi. Yani bu bilmediğimiz İyi Parti’nin bazı klikleri demek ki burada ağırlığı kendi lehlerine çevirebiliyorlar. 2018’de de böyle olmuştu. O da son dakikada olmuştu.”

Bundan sonraki süreç nasıl şekillenir? Akşener’in İmamoğlu ile Yavaş’a yaptığı çağrı nasıl karşılık bulur? Akşener’in çağrıda bulunduğu İmamoğlu ile Yavaş’a ilişkin atılması gereken adımlar neler olmalı? İYİP’siz bir muhalefet bloğunda CHP, kendini nasıl güvene alır? Kılıçdaroğlu, Yavaş ile İmamoğlu’na karşı hangi adımı atmalı? HDP’nin masaya dahil edilme durumu olabilir mi?

Ruhavioğlu’nun değerlendirmelerini YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz…. (Link)