Rus paralı asker grubu Wagner'in başlattığı silahlı ayaklanmanın etkileri sürüyor. Wagner'in kurucusu ve lideri Yevgeni Prigojin’nin, Rus ordusunun liderlerini grubun kamplarını vurma emri verdiğini ve Rus ordusunun Wagner'in kamplarına saldırı düzenlediğini ileri sürmesiyle başlayan gerilimi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sabah saatlerinde yaptığı "Eylemlerimiz çok sert olacak; Rus ordusu gereken emirleri aldı" açıklaması daha da tırmandı.

Rusya Analisti Dr. Kerim Has, ülkedeki gelişmeleri Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi.

‘Süreç darbeye evrilebilir’

Çin'de kömür madenindeki yangın çok sayıda can aldı Çin'de kömür madenindeki yangın çok sayıda can aldı

Rusya’daki sürecin, Putin’in yaptığı açıklama sonrası farklı bir sürece evrildiğini belirten Has, özellikle Putin’in isim vermeden sarf ettiği ifadelerden dolayı Prigojin’in Putin’i karşısına alıp almayacağının konuşulduğunu söyledi. Prigojin’in, eylem olarak ne tür adımlar atacağının önümüzdeki saatler içerisinden belli olacağını dile getiren Has, Rusya’da sürecin darbe girişimine evrilebilme ihtimali taşıdığına dikkat çekti.

‘Hesaplaşma adımı atıldı’

Has, Putin’in sabah saatlerinde yaptığı açıklamayla kendisini Wagner'in kurucusu ve lideri Yevgeni Prigojin’in karşısında konumlandırdığını belirterek, “Putin, Prigojin’in ismini vermeden Rusya’ya ihanetle suçladı ve Prigojin’in isyan başlattığını belirtti. Bu önemli. Çünkü bu sabaha kadar Prigojin’in Putin’e doğrudan bir eleştirisi yoktu. Genelde Rus Genel Kurmay Başkanı Valeriy Gerasimov ile Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’ya yönelik çok sert küfürler ve eleştiriler yöneltiyordu. Dolayısıyla Prigojin bu hadiseyi başlatırken, bir darbe girişiminden ziyade Şoygu ile Gerasimov’a ve onlara bağlı üst düzey askeri yetkililere bir tavrı vardı. Yani iktidarı değiştirme gibi bir girişimi yoktu. Televizyonlarda bir darbe girişimi olarak ifade ediliyor ama darbe girişiminden ziyade Şoygu ile Gerasimov’a bir rahatsızlık var. Daha eskiye dayanan çeşitli anlaşmazlıklar var.  Dün akşamdan sonra Prigoji bu mücadelede kendi adına riskleri çok ciddi arttırdı ve Rusya’nın federal bölgesi olan Rostov Bölgesi’ne girdi. Burası Ukrayna’ya çok yakın. Ukrayna savaşının yürütüldüğü ana karargahlardan birisi. Güney askeri bölgesinin karargahıdır ve Ukrayna’ya da çok yakındır.  Dolayısıyla Ukrayna’daki Vagner güçlerinin bir kısmı, Rusya içine çekildi ve bir hesaplaşma adımı atılmış oldu” ifadelerini kullandı.

‘İçerde çatlak olacak mı?’

Prigojin’in olası bir darbe girişiminin başarılı olup olamayacağının ayrı bir konu olduğunu da sözlerine ekleyen Has, “Buna karşılık Rusya’daki güvenlik birimleri Prigojin tarafından mı yer alacak?  Çatlaklar olacak mı? Yine ordu, istihbarat, İçişleri Bakanlığı, polis güçleri yani Rusya’nın güvenlik birimleri arasında çatlaklar olacak mı? Ya da olacaksa bu ne kadar büyük bir çatlak olur” sorularını sıralayarak, sürecin darbe sürecine evrilebileceğini vurguladı.

Has, şöyle devam etti: “Çünkü Prigojin silah bırakmayı düşünmediklerini açıkladı. Buna ne kadar direnecek. Putin de buna çok sert cevap vereceğini söyledi. Yani önümüzdeki saatler her türlü senaryoya açık bir sürece evrilebilir. Süreç çok kritik.” (Kaynak: MA)