Sağlık ve Sosyal Emekçileri Sendikası (SES) Urfa Şubesi ve Urfa Tabip Odası, 7 Ekim’de Balıklıgöl Devlet Hastanesi’nde bir sağlık çalışanın darp edilmesine dair açıklama yaptı.

Balıklıgöl Devlet Hastanesi Poliklinikler girişinde yapılan açıklamada, "Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz" ve "Sağlıkt şiddet sona ersin" pankartları taşındı. SES Balıklıgöl Devlet Hastanesi İşyeri Temsilcisi Salih Kösedağ, sağlık çalışanını darp eden Kadir Fatih Sağ’ın gözaltına alınıp adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını ve tepkiler üzerine hakkında yakalama kararı çıkartıldığını söyledi.  

112 çalışanları: Sözler tutulmadı 112 çalışanları: Sözler tutulmadı

İktidarın sağlık politikalarının sağlıkta şiddeti tırmandırdığına dikkati çeken Kösedağ, “Sağlık Bakanlığı yaşadığımız bunca soruna ve şiddete karşı sadece tweet atmakla yetinmektedir. Artık canımıza da kasteden bu sorunlarımıza karşı halen sadece tweet atmakla mı yetineceksiniz? Herhangi bir önlem almayacak mısınız? Daha önce verdiğiniz sözleri ne zaman yerine getireceksiniz? Her ay sayısı katlanarak artan yüzlerce sağlık emekçisi bu kötü koşullar ve gelecek kaygısıyla ülkesini terk ediyor. Geçen hafta üç hekim intihar etti. Yüzlerce sağlık emekçisi her gün şiddet görüyor. Tüm sağlık emekçileri geçim derdi ile boğuşuyor" diye konuştu.

Kösedağ, "Asla yaşamımıza kasteden bu çalışma koşullarına boyun eğmeyeceğiz. Emeğimizin sömürülmesine, geleceğimizin karartılmasına izin vermeyeceğiz. Yaşamı ve yaşatmayı kendine şiar edinmiş bir mesleğin mensupları olarak sağlıkta şiddete karşı her yönüyle mücadelemiz devam edecektir” şeklinde konuştu.