SUR AJANS/ Diyarbakır Yenişehir ilçesi Sanat Sokağı’nda bulunan Serdar Apartmanı yıkım için 10 Nisan’da tamamıyla boşaltıldı. Binanın altında bulunan esnafların da tahliye edilmesiyle birlikte yıkım için binanın etrafı branda ile çevrildi. Sokakta bulunan esnaflar ise 1 ayı aşkın süredir yıkılmayan binan uyuşturucu mekanına dönüştüğünü belirtiyor.

2019’da yenileme çalışmalarına başlanılan ve milyonlarca lira harcanarak yenileme çalışmaları tamamlanan Sanat Sokağı 2021 yılı Eylül ayında açıldı. Sokak, eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker, AKP milletvekilleri ile Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi kayyumu katılımıyla düzenlen bir törenle açıldı.

ara-acilis-sanat-sokak

Geçtiğimiz Nisan ayında HÜDA-PAR Yenişehir İlçe Başkanlığı’nin sokakta fuhuş ve uyuşturucu iddialarına dair sokakta yaptığı “Şikayetler fazla, görüştüğümüz her bir sakin bu durumu dile getiriyor ve hatta basına yansıdığı şekilde gerekli mercilere iletiliyor fakat herhangi bir şey yapılmıyor” şeklindeki açıklaması gündem olmuştu.

sokak-aciklama

Can Atalay’ın da kayıt işlemleri sonrası milletvekili kayıtları tamamlandı Can Atalay’ın da kayıt işlemleri sonrası milletvekili kayıtları tamamlandı

HÜDA-PAR’ın açıklamasına karşılık Sanat Sokağı Koruma ve Güzelleştirme Derneği de “Her türlü karalama kampanyasının önüne geçebilmek için idari kurumlarla sürekli istişare halinde bulunduğumuzu, güvenlik önlemleri için Diyarbakır il emniyet Müdürlüğü’ne bağlı güçleri sanat sokağına davet ettiğimizi bir kez daha belirtiyoruz” açıklamasında bulunarak iddiaları reddetmişti.

IMG_20230519_180511

Son dönemlerde ortaya atılan ve karşılıklı olarak suçlamalara dönüşen tartışmalar henüz sıcaklığını korurken, 10 Nisan’da tamamıyla boşaltılan Serdar Apartmanı’nın yıkılmamasına tepki gösteren esnaflar, binanın uyuşturucu mekanına dönüştüğünü söylüyor.

IMG_20230519_180457

"Bağımsız bir heyet gelip buradaki esnafı dinlesin"

Nisan ayında gündem olan uyuşturucu ve fuhuş iddialarını hatırlatan bir esnaf, “Sokakta ne olup bittiğini biz esnaflar biliyoruz. Eğer gerçekten bu sokağın, bu halkın iyiliğini istiyorlarsa bağımsız bir heyet gelip buradaki esnafları dinlesin o zaman gerçekleri öğrenmiş olurlar” diyor.

“Bir aydır böylece duruyor”

Yanındaki başka bir esnaf ise Serdar Apartmanı’nı işaret ederek “Bak bu bina için yaklaşık bir yıldır ha yıkacağız ha yıkıyoruz diyorlardı. Ne oldu? Bir ay önce tamamıyla boşalttılar. Binan altında yıllarca esnaflık yapan insanları da çıkardılar. Binanın etrafına inşaat alanı diye branda çektiler. Ancak bir aydır böylece duruyor. Üstelik bu bina sokağın hemen girişinde bulunuyor ve Diyarbakır’a misafir olarak gelenleri bu görüntü ile karşılıyor. Her şey bir kenara böyle bir vurdumduymazlık olmaz” şeklinde sözleriyle konuşmaya dahil oluyor.

IMG_20230519_180554

“Yetkiler ellerini vicdanına koysun”

“Artık bu binadan koku yayılmaya başladı” diyen diğer bir esnaf da “Sözde yıkacaklardı ama şimdi uyuşturucuya mekan oldu. Buranın böyle olduğunu bilmiyorlar mı? Bazen söz arasında soruyoruz. Bugün ya da yarın yıkıma başlıyorlar diyorlar. Bir ay geçti böyle duruyor. Yetkiler ellerini vicdanına koyup adım atsınlar. Bu tablo insanlığa yakışmıyor. Fazla seyirci kalmamak gerekiyor, bu binayı biran önce yıksınlar. Uyuşturucuya da bulaşmış gençlerimiz için duyarlı her kimse varsa çağrı yapıyorum; onları bu illetten kurtarsınlar tedavi altına alsınlar. Gençlerimize yazıktır” ifadelerini kulandı.