Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Hatay'daki temaslarını sürdürüyor. Sancar ve beraberindeki heyet, Samandağ ilçesinde depremde ortaya çıkan yıkımın ardından molozların döküldüğü Yeşilköy Mahallesi'ne geçti. Sancar, molozların döküldüğü alanda açıklama yaptı. 

‘Hedefimiz 14 Mayıs’ta bu talan, zulüm ve ölüm iktidarını göndermek olmalıdır’

Selahattin Demirtaş: Bırakalım halk partisini yönetebilsin Selahattin Demirtaş: Bırakalım halk partisini yönetebilsin

İktidarın talan ve zulüm politikalarına karşı, yaşamı ve doğayı savunmanın yolunun ortak mücadeleden geçtiğini belirten Sancar, “Bu mücadele tüm alanlarda ancak güçlerimizi birleştirerek başarıya ulaşır. Bütün toplumsal hareketlerin, ezilenleri, sömürülenleri, ötekileştirilenleri buluşturduğumuzda bu düzeni değiştirme imkanlarını da en üst noktaya taşımış olacağız. Şimdi hedefimiz 14 Mayıs’ta bu talan, zulüm ve ölüm iktidarını göndermek olmalıdır. Bunu hep birlikte yapmalıyız” dedi.

‘Yaşanabilir bir ülkeyi hep birlikte kuracağız’

İktidarın yanı sıra düzenin değişiminin de zorunlu olduğuna dikkati çeken Sancar, bunun yolunun ise tüm alanlardaki mücadele birikiminin birleşmesiyle olabileceğinin altını çizdi. Sancar şöyle devam etti: “Bizler de bunun için elimizden gelen her türlü çabayı harcıyoruz, harcayacağız. Mücadeleyi her alanda ortaklaştırmak, birleştirmek bizim umudumuzun en güçlü kaynağıdır. Dönüşüm iradesinin de en güçlü kaynağı bu olacaktır. Bu ülkeyi aydınlık günlere taşıyacağız. İnsanıyla doğasıyla yaşanabilir bir ülkeyi hep birlikte kuracağız. Evet acımız var, yaralarımız açık ama umudumuz da dimdik ayakta. Bugün Samandağ'da insanlarımızla buluştuğumuzda gördüğümüz şey; acıyı umuda dönüştürebilme yeteneği ve becerisidir. İşte bu iradenin, bu becerinin, bu inadın karşısında hiçbir zulüm yönetimi duramaz. Zulüm ve sömürü, talan ve yalan iktidarını ve düzenini de bu birliktelikle ve bu mücadele ruhuyla mutlaka değiştireceğiz. Buna inanıyoruz. Bu bizim depremde kaybettiğimiz insanlarımıza karşı görevimiz. Bu bizim bundan sonra bu acıların yaşanmaması için yapılması gerekenler konusundaki sorumluluğumuzdur.”

Sancar’ın konuşmasının ardından halk, "Moloza karşı yaşamı savun" sloganları attı.

Ardından Sancar ve beraberindeki heyet, “Acele Kamulaştırma” kararı verilen Antakya ilçesine bağlı Gülderen Mahallesi sakinleriyle bir araya geldi. Yurttaşlar nasıl mağdur edildiklerini anlatarak, tapulu arazilerin istimlak edilmesine tepki gösterdi. Mahalleli, Şehir Hastanesi’nin devlet hazinesine yapılmasını istedi. 

Halkın sorunlarını dinleyen HDP Eş Genel Başkanı Sancar, "Neden Gülderen seçildi? Bunun sebeplerini bilmek zor değil. Depremin bu kadar felakete dönmesinin sebebi ranttır. Bu enkazlar kaldırılmadan bu iktidar depremden nasıl rant elde edebileceğini düşündü. Rantla şehirleri yıktılar, bu yıkımdan rant elde etmeye çalışıyorlar" dedi.

'Bu iktidar bu kadar zalim'

Sancar son olarak, "Gülderen halkı bu ranta karşı sağlam durursa, bizler de, sizlerle dayanışmayı gösterirsek bu rantı durdururuz. Bu iktidarı tüm politikalarıyla birlikte göndermeli, tarihe gömmemiz lazım. Sadece Gülderen değil, tüm deprem bölgelerinde yıkımı ranta çevirme anlayışı kadar zalim anlayış olabilir mi? Bu iktidar bu kadar zalimdir işte. Biz de sizlere söz veriyoruz, bu iktidarı hep birlikte göndereceğiz, her türlü mücadeleyi sürdüreceğiz. Bu düzeni hep birlikte değişeceğiz. Yeni bir yaşamı birlikte inşa edeceğiz" ifadelerinde bulundu.

Heyet ardından Serinyol ve Erzin'de halk buluşmalarına katılmak üzere mahalleden ayrıldı.