Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “14 Mayıs seçimlerine en geniş demokrasi ittifakı ile girmek için her çabayı harcamaya devam ediyoruz” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin grup toplantısında konuştu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin grup toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Seçimlere dönük geniş ittifakı oluşturma çabalarının süreceğine işaret eden Sancar, değişim ihtiyacına vurgu yaptı.

‘21 yıldır topladığınız 38 milyar doları bulan deprem vergisini nereye harcadınız?’

Emek ve Özgürlük İttifakı seçim stratejisini netleştirdi Emek ve Özgürlük İttifakı seçim stratejisini netleştirdi

Ülkenin kaynaklarının yeterli olduğunu ve bütün yaraları sarmaya, yeni bir inşaya yeteceğini ifade eden Sancar, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ama bu kaynaklar halk için, insan için, kentlerin sağlam kurulması için, sağlıklı barınma imkanları için kullanılmıyor. Evsiz barksız kalan, vicdansızca arttırılan kiralar karşısında çaresiz bırakılan depremzedelerin yaşadığı sorunların sorumlusu elbette iktidarın kendisidir. Bu uyanık iktidar giderayak afet yeniden İmar Fonu altında bir fonla giderleri yine emekçi yoksul halkın sırtına yükleme arayışındadır. Soruyoruz; 21 yıldır topladığınız 38 milyar doları bulan deprem vergisini nereye harcadınız? Önce bunun hesabını verin. Hesap vermekten kaçamayacaksınız. Bütün bu talanın üstünü örtemeyeceksiniz. Buna izin vermeyeceğiz.

‘Bu seçimlerden en güçlü, en çoğulcu temsiliyet ile çıkmak zorundayız’

Sancar, seçim sürecinde ilişkin olarak da konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Seçimlere iki ay kaldı. Seçim tarihi ilan edildiği gün biz hazırız demiştik. HDP'nin durduğu nokta, ilkelerimiz, yeni gelecek iddiamız bugün Türkiye toplumunun da siyasetin de temel gerçeği olmaya devam ediyor. HDP kurulduğu günden bu yana demokrasi ittifakı ve üçüncü yol siyaseti üzerinden var oldu. Demokrasi ittifakı çağrımız hem partimizin çok bileşenli yapısı dolayısıyla Emek ve Özgürlük İttifakı'na da evrilmiş, bu çabamız büyük karşılık görmüştür.

Attığımız her adımda ülkenin demokratik geleceğine bir tuğla koyarak ilerledik. 3. yol çizgimiz bizi geleceğe daha iyi bir şekilde taşıdı, taşıyacak.

14 Mayıs seçimlerine en geniş demokrasi ittifakı ile girmek için her çabayı harcamaya devam ediyoruz.

Freni patlamış kamyon gibi yokuş aşağı giden bu iktidarın kendisiyle birlikte ülkeyi de uçuruma sürüklemesine izin vermeyeceğiz. Bu çöküşü durdurmak için bu düzeni de değiştirmemiz gerekiyor. En güçlü demokrasi birlikteliğini, mücadele ortaklığını yaratma konusunda çok yol aldık, daha da almamız gerekiyor.

Biz sorumluluklarımızın farkındayız ve değişimi, dönüşümü, yeni başlangıcı ancak kendi öz gücümüzle başarabileceğimizin farkındayız.

Politikalarımızı da buna göre inşa ediyoruz. Ülkenin önünü açmak, Nevroz meşalesi ile yolumuzu aydınlatmak bizim görevimiz. İnşa bizim işimizdir.

Bu seçimlerden en güçlü, en çoğulcu temsiliyet ile çıkmak zorundayız.

Sorunlarımızın çözümünü kişilere veya liderlere dayanan yönetim anlayışı ile değil, güven veren, hakları anayasal güvence altına alan, eşit yurttaşlık altına alan güçlü bir demokratik sistemin yaratılmasıyla mümkündür.

Önümüzdeki seçimler, baştan sona yeni bir düzenin ve sistemin kurulması için büyük bir imkan sunuyor bize. Yeninin kurulması konusunda, demokratik ilkeler etrafında; diyalog, iş birliği, görüşme her defasında ilan ettiğimiz yöntemdir. Aynı tutumumuz devam ediyor. Bu ülkenin temel ihtiyacı ortak geleceğin barış içinde kurulmasıdır.”

Bu ilkeler etrafında birlikte hareket etmek, yeni gelecek hedefindeki herkesin ortak sorumluluğudur. Biz sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Herkesin de her kesimin de aynı sorumlulukla davranmasını bekliyoruz. Yeni bir başlangıcın, özgür ve demokratik bir geleceğin, büyük barışın yolu HDP ile açılacaktır.