Diyetisyenden Ramazan’da dengeli beslenme uyarısı Diyetisyenden Ramazan’da dengeli beslenme uyarısı

Türkiye'yi alarma geçiren ve birçok ilde görülen şap hastalığı nedeniyle Diyarbakır ile Siirt’te valiliklerin aldığı karar doğrultusunda hayvan pazarları kapatıldı.

Son günlerde görülen SAT-2 serotipi şap hastalığına karşı bazı illerde önlem amaçlı Canlı Hayvan Borsası pazarlarına ikinci bir emre kadar kilit vuruldu. Bu illerden biri de Diyarbakır ile Siirt. İki kentin valilik kurumu tarafından yapılan açıklamada önlem amaçlı hayvan satış pazarlarının kapatıldığını açıkladı.

Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan açıklamada, "Diyarbakır ili Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu'nun, 09.03.2023 tarih ve 2023/5 sayılı kararı ile, şap hastalığı ile mücadele kapsamında, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Canlı Hayvan Borsası, ikinci bir karara kadar kapatılmıştır" ifadelerine yer verilirdi.

Siirt Valiliği de hayvan pazarlarının kapısına kilit vurulduğunu “İlimiz hayvan pazarının ikinci bir emre kadar hayvan giriş ve çıkışına kapatılmasına, ilimiz hayvan pazarı yakınlarında hayvan alım satımı yapılmasını engellemek üzere tedbirler alınmasına, kolluk kuvvetleri ile koordinasyon sağlanarak şehrin giriş ve çıkış noktalarında yol kontrollerinin artırılarak devam edilmesine, karar verilmiştir” ifadeleriyle duyurdu.

Diyarbakır ile Siirt şap hastalığının görülmesi diğer bölge illerinde kaygılara neden oldu. Şap hastalığına karşı tedbir amaçlı kapatılan Urfa Canlı Hayvan Pazarı, Eyyübiye Belediyesi temizlik işleri tarafından temizlenerek dezenfekte edildi.