14 Mayıs seçim istatistikleri 14 Mayıs seçim istatistikleri

Aralarında Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve Mülkiyeliler Birliği’ni de kapsayan çok sayıda kurum, dernek ve sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu Seçim Güvenliği Platformu; seçim süreci ile seçimin güvenli ve adil geçmesini sağlamak amacıyla kamuoyunu bilgilendirmek, bu doğrultuda seçime katılan siyasi partilerden talepte bulunmak, uyarmak ve göreve çağırmak görevini üstleniyor.

Evrensel’de yer alan habere göre, Türkiyeli seçmenlerin son derece önemli ve hayati bir görev ile bir kez daha karşı karşıya olduğuna dikkat çekilen çağrıda, tüm seçmenlerin eksiksiz sandık başına gitmesi ve oyunu kullanması çağrısı yapıldı. Ve bir çağrı da sandık görevlilerine ve müşahitlere yapılarak 'yeniden görev alın' denildi. Ayrıca deprem bölgelerinde oy kullanacak olan yurttaşlar ile de dayanışmanın sağlanması ve buna dair organizasyonun hızlıca ve eksiksiz yapılması çağrısı yapan Seçim Güvenliği Platformu; 28 Mayıs seçimlerinin adil, şeffaf bir seçim olmasını çağrısını da yineledi.

Platform tarafından bugün yapılan bilgilendirme açıklamasında, “Seçim gününün açıklanmasından itibaren sürecin nasıl eşitsiz koşullar altında gerçekleştiğini, kamu kaynaklarının ve medyanın nasıl hukuksuz bir şekilde kullanıldığını hep birlikte yaşadık, gözlemledik. Uluslararası kuruluşların ilk gözlem raporlarında ve uluslararası basında yer alan, bu hususlara ilişkin eleştiriler ülkemiz açısından üzücüdür. Seçim Güvenliği Platformu olarak Cumhurbaşkanlığı 2. Tur seçiminden sonra sürece ilişkin tespitlerimizi içeren raporumuzu kamuoyunun dikkatine sunacağız” ifadelerini kullandı.