Diyarbakır Barosu, Şeyh Said Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği ile Şeyh Said’in torunu ve vasisi Kasım Fırat, 1925'te 46 arkadaşıyla birlikte idam edilen Şeyh Said’in mezar yerinin açıklanması için İçişleri Bakanlığına başvurmuştu. Ancak İçişleri Bakanlığı başvuruya yanıt vermemişti. Bunun üzerine davacılar, Bakanlığın 30 günlük yasal süre içinde talebe cevap vermemesinin başvurunun zımnen reddini anlamına geldiğine işaret ederek, Ankara 5'inci İdare Mahkemesi'ne başvurmuştu.

İstinaf’a taşınacak

Ankara 5’inci İdare Mahkemesi, İçişleri Bakanlığı'nın Şeyh Said ve 46 dava arkadaşına dair “mezar yerlerine ait arşiv kaydının bulunmadığı" yönünde verdiği beyanlar üzerine davanın reddine karar verdi. Şeyh Said ailesi, mahkeme kararına karşı İstinaf Mahkemesi’ne itirazda bulunacak.

Diyarbakır Barosu, konuya dair şu açıklamayı yaptı: “Şeyh Said ve 46 arkadaşının mezar yerlerinin tespiti için Şeyh Said Derneği ve aile bireyleriyle birlikte Ankara 5. İdare Mahkemesinde, İçişleri Bakanlığı aleyhine açmış olduğumuz davada karar verilmiştir. Mahkeme gerekli araştırmaları yapmaksızın İçişleri Bakanlığının cevabi yazılarında ‘arşiv kayıtlarında bu yönlü bir bilgi ve belgenin olmadığı’ beyanına dayanarak davanın reddine karar vermiştir. Karara karşı istinaf başvurusu ile hukuki süreci devam ettireceğiz.”

‘Hak, Hukuk ve Adalet mücadelesini sonuna kadar devam ettireceğiz’

Şeyh Said Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada dava sonucuna ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Şeyh Said ve 46 arkadaşının mezar yerlerinin tespiti için Derneğimiz ve Diyarbakır Barosuyla birlikte Ankara  5. İdare Mahkemesinde, İçişleri Bakanlığı aleyhine açmış olduğumuz davada red  kararı verilmiştir. Karara karşı istinaf başvurusu ile hukuki süreci devam ettireceğiz. Mahkeme gerekli araştırmaları yapmaksızın İçişleri Bakanlığının cevabı yazılarında “arşiv kayıtlarında bu yönlü bir bilgi ve belgenin olmadığı” beyanına dayanarak davanın reddine karar vermiştir. Hak, Hukuk ve Adalet mücadelesini sonuna kadar devam ettireceğiz.” (Kaynak: MA)

Mardin’de lastiklerine ateş edilen Tır 15 araca çarptı Mardin’de lastiklerine ateş edilen Tır 15 araca çarptı