30 yıl hocalık yaptığı üniversiyete girişi yasaklandı 30 yıl hocalık yaptığı üniversiyete girişi yasaklandı

İzmir’de 24 Temmuz günü görevi sırasında aşırı sıcak havadan dolayı beyin kanaması geçiren PTT çalışanı Berran Özen Kırmızıgül yaşamını yitirdi.

KESK’e bağlı Haber-Sen üyesi olan Kırmızıgül dağıtım sırasında fenalaşarak Ege Üniversitesi Hastanesine kaldırıldı. Sendikadan edinilen bilgiye göre 18 gündür hastanede beyin ödemi tedavisi gören Kırmızıgül bu sabah saatlerinde hayatını kaybetti.

Önceki gün aşırı sıcaklar ile Beren Özen Kırmızıgül’e ilişkin yazılı açıklama yapan Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (HABER-SEN) Diyarbakır Şubesi aşırısı sıcaklardan dolayı sitem etmişti ve yetkilileri önlem almaya çağırmıştı.

Yapılan açıklamada, “Her türlü iklim koşulunda halka hizmet veren PTT'de çalışan dağıtım emekçileri, güneşin olumsuz etkilerine doğrudan maruz kalmakta, dağıtım alanında zor şartlar altında çalışmak zorunda bırakılmaktadır. Nitekim iki hafta önce İzmir'de dağıtım yaparken güneş çarpması sonucu rahatsızlanan arkadaşımız Berran ÖZER şu an yaşam mücadelesi veriyor. Sıcakların geleceği bilinen bir gerçek iken, hiç bir önlem alınmadan arkadaşlarımızı dağıtıma çıkaranlar bu olayın sorumlularıdır.

Yaz aylarında tatile giden vatandaşların fazla olması, bölgemize özgü olarak mevsimlik tarım işçilerinin yoğunluğu, kimi cihetlerde depremden hasar gören yapı sayısının fazlalığı vb. gibi özel nedenler dahi dikkate alınmadan gayri resmi bir şekilde; WhatsApp üzerinden emir verilmesi hukuka ve kanunlara aykırıdır” ifadelerine yer verilmişti.