Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlere sayılı günler kala, siyasi partiler seçim çalışmalarına aralıksız bir şekilde devam ediyor. Seçim çalışmalarının yoğun atmosferde sürdüğü 745 sandıkta, 201 bin 801 seçmenin oy kullanacağı Siir’te, seçim güvenliğine ilişkin çalışmalar sürüyor. Sandık güvenliğinin sağlanması için avukatlar olarak hukuki hazırlık sürecinde olduklarını dile getiren Sirt Barosu Yönetim Kurulu üyesi Avukat Rodi Bilek, Baro avukatlarının süreci en sağlıklı şekilde yürütmenin koruyucusu olduğunu ifade etti. 

Dr. Hafize Gaye Erkan Merkez Bankası Başkanı oldu Dr. Hafize Gaye Erkan Merkez Bankası Başkanı oldu

Seçim sonuçlarının, hukuki ve meşru açıdan kesinleşene dek sahada çalışma yürüteceklerini aktaran Bilek, “Siirt Barosu’nda aktif olarak 248 avukat mevcut. Bu avukatların 100’e yakını, siyasi partilerin müşahitleri olarak bildirildiler. 200’e yakın meslektaşım da hukuki bilgilendirme amacıyla alanda olacaklar. İrtibat numaralarımız açık olacak. Buna ilişkin müşahitler ve yurttaşlar bize hukuki olarak neler yapabilecekleri konusunda danışabilecek” diye belirtti.

Öncelik demokratik bir seçim

Kırsal bölgelerde müşahitlerin sayıca eksikliğinden kaynaklı önceki dönemlerde birtakım sorunların yaşandığını dile getiren Bilek, “Önceki dönemlerde savcılıklara ve baroya birçok şikâyet geldiğini biliyoruz. Bu dönemde de bunun önünü almak adına gerek baro olarak, gerek bağımsız avukatlar olarak, gerekse siyasi partilerin müşahitleri olarak önemli bir hazırlık süreci yaşadık. Pervari ve Şirvan ilçelerinin kırsal bölgeleri, merkeze oldukça uzak olup, maalesef ki kolluk görevlilerinin olumsuz etki edebildiği alanlar. Biz de avukatlar olarak hazırlığımızı yaptık ve bunun önüne geçeceğiz. Çünkü herkesin önceliği demokratik bir seçim olması” ifadelerini kullandı.

Denetleyen organ: Müşahitler 

Bilek, sandık güvenliğinin sağlanmasında müşahitlerin önemine vurgu yaparak, “Baroların şikâyet ve itiraz hakları bulunmadığı için müşahitler bu yönüyle seçimin güvenliğini sağlayan, sandık kurulunu gözlemleyen ve denetleyen en önemli organlardır. Müşahitler, seçimin başladığı andan ıslak imzalı tutanakların İlçe Seçim Kuruluna teslim edildiği ana kadar şahit oldukları her türlü hukuksuzluğa karşı, yazılı ve sözlü olarak İlçe Seçim Kurulu’na doğrudan şikâyette bulunma hakkına sahiptirler. Dolayısıyla müşahitlerin denetleme, itiraz etme, şikâyet etme konusunda çok güçlü hakları mevcut” diye aktardı.

'Güvenlik dayanışmayla gerçekleşir' 

Avukatların süreç boyunca görev alanlarından ayrılmaması çağrısında bulunan Bilek, şu uyarılarda bulundu: “Hepimizin ortak gayesi, sandığa yansıyanın sandıktan çıkmasıdır. Yani demokratik bir seçim ve meşru bir seçim olması. Usul ve yasaya aykırı herhangi bir şeyi hiçbirimiz ummuyoruz. Bunun haricinde müşahitlerin kendi itiraz, şikâyet, hak ve yetkilerinin neler olduğunu iyice öğrenerek, bu süreci yürütmelerini tavsiye ediyoruz. Vatandaşa da güvenli bir seçim ortamının, dayanışma ile herkesin elini taşın altına koyarak gerçekleştireceğini bildirmek istiyorum. Umuyorum ki olumlu, güzel bir sonuç olur. Dolayısıyla demokratik bir seçim yapmışız diyebiliriz.” (Kaynak: MA)