Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki siyasi tutuklular, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek ve serbest bırakılması talebiyle 3 günlük kumanya almama eylemi yaptı. Erzincan L Tipi Cezaevi’nde Şakir Turan’ın katledilmesi ardından cezaevlerindeki hasta tutukluların durumuna dikkat çeken tutuklular, dilekçe yazarak 3 gün süreyle yemek almayacaklarını bildirdi. Adalet Bakanlığı ve Meclis’e de dilekçe yazan kadın tutuklular, eylemlerinin gerekçesi olan hasta tutuklulara yönelik yaklaşımı ve bunun sonucunda yaşanan ölümlere dikkat çekti.

Disiplin soruşturması başlatıldı

İSİG: En az bin 803 tarım işçisi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti İSİG: En az bin 803 tarım işçisi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti

Tutukluların eyleminin bitmesinin ardından Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü tarafından tutuklular hakkında soruşturma başlatıldı. Tutuklulara iletilen tebligatta eyleme katılan 39 tutuklunun “Suç işleyip işlemediklerinin tespiti için disiplin soruşturması başlatılmıştır” denilerek 3 gün içinde savunma vermeleri talep edildi. (Kaynak: MA)