Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekilli Seçimleri için oy verme işlemi sabah saat 08.00’da başladı. 

Şırnak’ın Cizre ilçesinde, oy verme işlemleri sırasında asker ve polislere görevli oldukları okullarda oy kullanmaları için verilen “142 belgesi” oy verme işleminden sonra geri alınması gerekirken, birçok okulda belgenin arkasına mühür vurulup tekrar asker ve polislere verildiği belirtildi. Asker ve polislerin belgeyi, seçimlerin ikinci tura kalması durumunda tekrar oy kullanma gerekçesiyle vermediği aktarıldı. 

Okullarda polis gerginliği

Dilara Yıldız’ın failine ağırlaştırılmış müebbet Dilara Yıldız’ın failine ağırlaştırılmış müebbet

Cizre Vatan İlkokulu’nda sınıfların içerisine kadar giren polisler, Yeşil Sol Parti’nin müşahitleri tarafından dışarıda beklemeleri hususunda uyarıldı. Bunun üzerine tartışma çıktı. Araya diğer yetkililerin girmesiyle polisler dışarı çıkarıldı. Cizre Menderes İlk ve Ortaokulu’nda görevli Yeşil Sol Partili okul sorumluları, sabah saatlerinde polisler tarafından okul alınmadı. Yapılan itirazlar sonrası sorumlular okula alındı. 

Yine Cizre Mithatpaşa Okulu’nda silahla koridorda gezen polisler, müşahitler tarafından uyarılmaları üzerine “Öyle bir yasa yok, her katta polis olacak” yanıtı verdi. 

İlk saatlerde 70 tutanak 

İdil ilçesinde, Atatürk İlkokulu’nda silahla sınıflara giren polisler hakkında tutanak tutuldu. İlçede şuana kadar yaşanan ihlaller nedeniyle avukatlar tarafından 70 tutanağın tutulduğu öğrenildi. 

Polisten sahte oy 

Şırnak merkeze bağlı Milga Şantiyê (İkizce) köyünde, bir asker ismi listede olmamasına rağmen “142 belge” ile oy kullandı. Yeşil Sol Parti’nin sandık görevlisi ve müşahitlerinin müdahalesiyle oy iptal edildi.

Mühürsüz oy pusulası 

Silopi'nin bir köyünde ise, okula götürülen mühürsüz oy pusulaları yapılan itiraz sonrası değiştirildi. İtiraz sonrası seçim kurulu tarafından mühürlü oy pusulalarının köye götürüldüğü öğrenildi. 

Diyarbakır’da da ihlaller

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan Gaziler Anadolu Lisesi’nde de bir polisin oy kullandıktan sonra “142 belgeyi” görevlilere teslim etmediği öğrenildi.

Peyas’taki Fuat Sezgin İlkokulu’nda da bir polisin “142 belgeyi” teslim etmeden oy kullandığı belirtildi. (Kaynak: MA)