(HABER MERKEZİ) Ülkeden infial yaratan Esenyurt olayından sonra Türkiye’de yaklaşık 10 silahlı saldırı daha yaşandı. Bugün medyaya yansıyan 3 silahlı saldırıda ise 3 kişi yaşamını yitirdi.

Türkiye’de son yıllarda ‘bireysel silahlanma’ tartışmaları sıkça gündeme geliyor. 28 Temmuz’da kamera kayıtlarının ortaya çıktığı Esenyurt tekel bayi saldırısı ülkede bir infiale neden olmuştu ve sosyal medyada çok sayıda tepki içeren mesajlar paylaşılmıştı.

Artan tepkilere rağmen silahlı saldırılar gündemden düşmüyor. Neredeyse son günlerde sıkça bu yönde saldırılar haberlere konu oluyor.

Eski milletvekili Irmak’a 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi Eski milletvekili Irmak’a 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi

Son 24 saatte 3 kişi öldürüldü

Dün akşam Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi İshak Paşa Sarayı yolunda 24 yaşındaki Barış Daşdemir, uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirdi.

Başka bir silahlı saldırı ise dün gece Antep’te yaşandı. 17 yaşındaki Aydın Güneş tartıştığı 2 kişi ile yaşadığı tartışmanın ardından İ.M tarafından silahla vurularak öldürüldü.

Bugün ise Mersin’in Tarsus ilçesinde Bülent Şan adlı bir yurttaş, kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısında uğradı ve olay yerinde yaşamını yitirdi.

Türkiye'de 12 yılda 'bireysel silahlanma' yüzde 300 arttı

Her yıl 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü nedeniyle bir rapor yayımlıyor ve bu raporda ulusal ve uluslar arası basın kuruluşlarına yansıyan silahlı saldırıların çetelesine yer veriliyor.

Umut Vakfı’nın ilk dikkat çekici raporu 28 Eylül 2011 tarihinde yayımladı. Bu rapora göre;

“Dünyada, ateşli silahlar her gün ortalama 1000 insanın öldürülmesinde kullanılmakta. 875 milyondan fazla ateşli silah var ve %75’i bireylerin elinde. Her yıl 8 milyon yeni ateşli silah ve 15 milyar mermi üretilmekte: Kişi başı 2 kurşun!

Türkiye’de, 9 milyon silah olduğu tahmin ediliyor. Her 100 kişiden 12’sinde silah var. 178 ülke arasında silahlanma konusunda Türkiye 14.sırada. Silah ticareti ile ilgili şeffaflık konusunda 48 ülke arasında 31. Sırada. Türkiye’deki silahlarla işlenen cinayetlerin %14’ünde ruhsatlı silah kullanılmış.”

Umut Vakfı'nın 2011 yılında verdiği tahmini 9 milyon silahın sayısı ise 2023 yılında ise 36 milyona ulaşmış. Bu iddiayı da yine Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayhan Akcan’, 2 gün önce basına verdiği demeçte dile getirdi. Akcan 36 milyon silahtan 4 milyonunun ruhsatlı olduğu, 32 milyonun ise ruhsatsız olduğunu söylüyor.

Akcan ile Umut Vakfının 2011 yılında paylaştığı istatistiklere göre 'bireysel silahlanma' oranında yüzde 300'lük bir artışı gözler önüne seriyor.

Tablo politika değişikliğini zorunlu kılıyor

Öyle ki Umut Vakfı, ‘Bireysel Silahlanmaya Hayır’ başlıklı bir imza kampanyası başlatmıştı ve bu kampanyaya yaklaşık 27 bin kişi imza atmıştı.

İmza kampanyalarına rağmen ‘bireysel silahlanma’ya ilişkin politikalarda henüz bir değişikliğe gidilmiş değil.

Yine geçtiğimiz yılın 28 Eylül’ünde Umut Vakfı ‘Bireysel Silahsızlanma Günü’ nedeniyle önceki yıla ait tuttuğu çetelesinin raporunu açıkladı.

Rapora göre son 9 yılda silahlı şiddet olayların yüzde 88,39’luk bir artışın kaydedildiği vurgulandı. Rapora göre yine 25 Eylül 2022 tarihine kadar (yılın yaklaşık ilk dokuz ayında) medyaya 2 bin 824 silahlı şiddet olayı yansıdı. Çıkan olaylarda bin 595 kişi hayatını kaybetti, bir kısmı ağır 3 bin 132 kişi de yaralandı.

2023 yılında 1200 kişi silahla öldürüldü

Önümüzde ayın 28'inde Umut Vakfı yine hazırladığı raporunu açıklayacak. Ancak son dönemdeki silahlı saldırılardan dolayı gündemleşen 'Bireysel Silahlanma' konusu basının ilgi odağını yine toplumsal çalışma yürüten aktivistlere çevirdi. 

Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayhan Akcan’ın basına verdiği demeçte, 2023 yılına dair tuttukları istatistiklere değindi. Vakıf 28 Eylül’de raporunu detaylı açıklanması bekleniyor.

Akcan, 2023’e dair yaptığı dikkat çekici değerlendirme ise şöyle:

“2023 yılı vakalarına göre 211 günde toplam bin 938 vaka var. Bunların içinde maalesef bin 200 kişi silahla cinayeti işlenmiş. Ayrıca Türkiye'deki cinayetlerin yüzde 85'inde de aynı zamanda silah kullanılmakta. 2023 verileri bu şekilde.

Türkiye'de yaklaşık 4 milyon ruhsatlı silah var. Bunun 9 katı da maalesef ruhsatsız dediğimiz, kaçak dediğimiz silah mevcut. Toplam 36 milyona yakın silah olduğu düşünülüyor."

Umut Vakfı, asayiş uygulamalarında ele geçirilen silahların ruhsatlı veya ruhsatsız olduğu bilgisi, cinayet vakalarından sonra adli dosyalara eklenen bilgi ve otopsi raporlarına eklenen bilgilerden silahlara dair veri elde ediyor.