İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ilk olarak 11 Eylül 2016’da Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), ikinci kez 19 Ağustos 2019’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki belediyelere kayyum atama politikasına dair itiraflarda bulundu. 

31 Ağustos 2016’da İçişleri Bakanlığı’na getirilen Süleyman Soylu, ilk olarak 11 Eylül 2016’da DBP yönetimindeki belediyelere kayyım atandı. Soylu, DBP yönetimindeki 102 belediyeden 96’sına kayyum atadı. İkinci kayyum darbesini 19 Ağustos 2019’da devreye koyan Soylu, HDP yönetimindeki 3’ü büyükşehir, 5 il, 45’i ilçe, 12’si belde olan 65 belediyelerin eş başkanlarını görevden aldı, yerine vali ve kaymakamları kayyum olarak atadı.

Her konuşmasında DBP ve HDP’li belediyeleri hedef alan Soylu, belediye eş başkanlarının “örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla tutuklu olduğunu ileri sürdü. 

CHP Parti Meclisi toplantısı sona erdi CHP Parti Meclisi toplantısı sona erdi

 Soylu, İstanbul Gaziosmanpaşa’da katıldığı etkinlikte yaptığı konuşmada, kayyum uygulamalarına dair itiraflarda bulundu. Soylu, kayyum atamalarının AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla yapıldığını ifade ederek, “Ben İçişleri Bakanı oldum, cumhurbaşkanımız beni çağırdı, dedi ki Süleyman, ben bu Güneydoğu ve Doğu’daki HDP PKK’nın belediyelerinden rahatsızım. Çünkü bunlar çocukları alıp dağa götürüyorlar, çünkü devletin vergilerini PKK’ya gönderiyorlar, onlar da kurşun olarak bizim Mehmetçiğimize dönüyor. Bunları derhal görevden alacaksın. Benim istediğim bir göz, Tayyip Erdoğan verdi bana iki göz. İki gün geçti, sabah 08.00’de hepsine bir operasyon, hepsini görevden aldım” dedi.

Soylu’nun bu açıklaması, Genelkurmay eski Başkanı Doğan Güreş’in, “Başbakan Çiller tak diye söyler, ben şak diye yaparım” sözlerini hatırlattı. (Kaynak: MA)