Sur’daki 52 dükkânın açık arttırma ihalesi Sezai Karakoç Kongre Kültür Merkezi’nde yapılırken, Sur mağdurları ise açık arttırmaya alınmadı. Sur’da dükkanı olan Veysi Ersek, “Dükkanımın yerinde dükkan istiyorum. Dükkanları zenginlere veriyorlar” diye tepki gösterdi.

Sur’daki 52 dükkânın ihalesi yapıldı

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde ihaleye çıkarılan 52 dükkânın açık arttırması Sezai Karakoç Kongre Kültür Merkezi’nde yapıldı.

sur dükkan ihale Sezai Karakoç Kongre Kültür Merkezi'nde Sur'daki 52 dükkan için açık arttırma ihalesi yapılıyor

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde başlayan çatışmalı süreçten sonra 2016 yılında Bakanlar Kurulu’nun ‘acele kamulaştırma’ kararı ile çok sayıda ev ve işyeri yıkılmış ve on binlerce kişinin göçüne sebep olan ve yıkılarak yeniden yapılan yeni ev ve işyerleri mimari açıdan tartışma konusu olmuştu.

Sur’da yeni yapılan 52 dükkân Emlak Yönetim Hizmetleri ve Ticaret A.Ş’nin düzenleyeceği kiralama ihalesiyle kiralamaya çıkarıldı. Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde açık arttırma ile kiralamaya çıkarılan dükkanlar için Sur mağdurları da harekete geçti. Aylık en düşük 375 TL, en yüksek ise 3 bin 250 TL olan dükkanların kiralama ihalesinin yapılacağı açık artırma basına kapalı yapılırken, Sur mağdurları ise salona alınmadı.

Kongre Kültür Merkezi önünde bekleyen Sur mağdurları açık arttırma ihalesine alınmamalarına tepki gösterdi.

sur dükkan ihalesi veysi ersek Sur mağduru Veysi Ersek

‘Dükkanımın yerinde dükkan istiyorum’

Sur’da dükkanı yıkılan mağdurlardan Veysi Ersek, açık arttırmaya alınmamasına tepki göstererek şunları söyledi: “Sur çocuğuyum. Sur’da demircilik yapıyordum. Yeni yapılan dükkanlardan bana vermiyorlar, başkasına veriyorlar. Evraklarım olmadığından dolayı beni ihaleye de almadılar. Ben çok mağdurum, dükkanımı istiyorum. Valiliğe dün dilekçe verdim ve dilekçem sonuçlanmadı diye beni ihaleye almadılar. Sur’da Demir Beşik yapıyordum, dükkanım yıkıldı ve şimdi dükkanımın yerinde dükkan istiyorum.”

‘Dükkanımı alan kadar mücadele edeceğim’

Kendisi gibi mağdur olan birçok yurttaşın olduğunu ifade eden Ersek, “Zenginleri ihaleye koymuşlar ve dükkanları zenginlere verecekler. Sonuna kadar mücadele edeceğim, dükkanımı almayana kadar peşini bırakmam. Dükkanımı alamazsam zenginlerin hiçbir tanesini de orada barındırmam” ifadelerini kullandı.

‘2015 yılında dükkanıma 40 bin TL verdiler vermedim’

Sur’da evi olduğunu ve TOKİ’den ev aldığını ancak dükkanının yerine herhangi bir şey alamadığını belirten Ersek, sözlerine şöyle devam etti: “Sur’daki evinin arsası üzerine ev yapılmaz dediler ve onun için TOKİ’den ev aldım. Evin taksitlerini ödüyorum. 2015 yılında bana dükkanımın karşılığında 40 bin TL verdiler. Ben kabul etmedim, işyerimi istiyorum dedim. Şuan kira için 25 bin TL teminat, 9 bin TL de aylık istiyorlar. Cumhurbaşkanına sesleniyorum, buna bir el atsın. Çok mağdurum ben, zenginlere verdiler. Hiçbir tane zengini de ben Hançepek’te barındırmam. Hepsi de duysunlar, bilsinler, tanısınlar beni.”

Yağmur altında Kongre Kültür Merkezi önünde bekleyişini sürdüren Ersek, hakkını sonuna kadar arayacağını ifade etti.

Yenikapı Sokakta 52 dükkanın açık artırması yapılıyor

Yenikapı Sokak’ta bulunan ve kiraya çıkarılan 52 dükkân için paylaşıma açılan ihale bilgi metninde açık artırma taban kira fiyatı ile teminat bedelleri yer aldı. Paylaşılan ihale bilgilerine göre dükkanlar için  bankaya yatırılacak en düşük kira teminatı 20 bin lira en yüksek teminat bedeli ise 100 bin lira olarak belirlendi.

Öte taraftan açık artırma ile kiraya çıkarılacak dükkanlar için yıllık taban kira fiyatlarında ise en düşük aylık kira bedeli 375 lira (47 metrekare), en yüksek aylık kira fiyatı ise 3 bin 250 lira (986 metrekare) olarak belirlendi. Dükkanların en son kira fiyatları ise açık artıma ile yapılan ihale sonrası belirlenecek.

Sur’da ihaleye çıkarılan 52 dükkandan 27’si gastronomi, 6’sı yerel kafe, 5’i gümüş/aksesuar/bijuteri/hediyelik/yöresel otantik/döviz bürosu/sanat galerisi/yöresel halı/kilim, 4’ü kuyumcu, 4’ü yöresel gıda/baharat/kuruyemiş, 3’ü kitap kafe, 2’si tesbih kafe/tesbih ve 1’i de bakırcı olarak işletileceği duyuruya açıldı.

İhale bilgi metni ise şöyle:

sur 52 dükkan

SUR AJANS