Diyarbakır’da 25 Nisan’da gözaltına alındıktan sonra tutuklanan JINNEWS muhabiri Beritan Canözer, hakkında "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla hazırlanan iddianamenin kabul edilmesiyle birlikte tahliye edildi. Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi, dosya üzerinden tutukluluk incelemesi yaparak, Canözer'in adli kontrol talebiyle serbest bırakılmasına karar verdi. Canözer'in ilk duruşması 25 Ekim'de görülecek.

Iğdır'da çıraklarını yerde süründüren berbere ev hapsi Iğdır'da çıraklarını yerde süründüren berbere ev hapsi

Jınnews krimalize edildi

40 sayfalık iddianamede, açık tanık Ümit Akbıyık’ın beyanları üzerinden Canözer'in "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapsi istendi. İddianamenin ilk 6 sayfası "KCK yapılanması" ve açık tanık Ümit Akbıyık’ın beyanlarından oluştu. 32 sayfası ise Canözer’in çalıştığı haber ajansından kopyalanan haberlerden oluştu. Son sayfalarda ise, Canözer’in yaptığı haberler, görüntülü haber anonsları, JINNEWS’in Youtube kanalında yapılan haber linklerine yer verildi. Akbıyık, Canözer’in çalıştığı JINNEWS'i “örgütün yayın organı” olarak nitelendirerek, Canözer'in “örgüt talimatıyla” çalıştığını iddia etti.

İddianamede, kadın yayıncılığını esas alan JINNEWS’in tarafsız yayın yapmadığı öne sürülerek, "(...) kuşkusuz tarafsız yayıncılık bir ilke olarak benimsenmemiş olabilecekse de ancak bir noktaya temerküz eden üstelik PKK/KCK silahlı terör örgütünün ideolojik işaretlerine temaseden paralel bir yayıncılık anlayışının kabul edilemez olduğunun değerlendirildiği…” denildi.

Haberler suç

İddianamede, Halkların Demokratik Partisi (HDP) kadın milletvekilleri, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven ve siyasetçi kadınlarla yapılan röportajlar suç sayıldı. Kürt kadın siyasetçilerin katledilmesi, Kürtçe’ye dair haberler, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve Newroz’a dair JINNEWS’te yer alan 18 haber de suçlama konusu yapıldı.

Söz konusu haberlere dair şu değerlendirmeye yer verildi: "PKK/KCK terör örgütünün sözde haberciliği yapan PKK/KCK merkez medyası diye vasfedilen ANF-Medya,Haber-NuceCiwan gibi organlarda yayınlanan haberlerle, Jinnews'te yayınlanan haberlerinin ve şüpheliye ait haberlerin birbirine paralel olduğu tespit edilmekle basın-yayın organları aracılığıyla yapılan enformasyon sürecinde; rotanın özdeş, güzergâhın aynı ve kaynağın tek olduğu değerlendirilmiş olup bu hususta tanzim edilen ayrıntılı tutanaklar soruşturma evrakına eklenmiştir.”

Çalışma arkadaşlarıyla HTS kayıtları çakışmış!

İddianamede, Canözer’in aynı büroda çalıştığı 2 meslektaşlarına ait telefonlarının HTS kayıtlarının çakışması da suç sayıldı. Canözer’in, Newroz haberi takibi sırasında çektiği fotoğraflar da iddianamede yer aldı. (Kaynak: MA)